Heti hírösszefoglaló: bővült az ipari park, városnap, várostorta, elismerések, mentők napja és várandósság hete
Fotó: Illusztráció

Nyíregyháza legfontosabb hírei egy helyen:

Milliárdos fejlesztések – Bővült az ipari park, komoly érdeklődőkkel tárgyal az önkormányzat

Újabb kormányzati támogatást kapott a nyíregyházi ipari park. 22,7 milliárd forintot fordíthatnak a villanyáram kiépítésére a megvásárolt új területeken. Tavaly augusztus óta ez már a harmadik pénzügyi támogatás, így összesen mintegy 43 milliárd forintot kapott a város az ipari park bővítésére és fejlesztésére. Az önkormányzat célja, hogy modern, világcégeket is fogadni képes területeket kínáljon az érdeklődő beruházóknak. A fejlesztések eredménye pedig az lesz, hogy színvonalas, munkahelyteremtő beruházások kezdődhetnek Nyíregyházán több mint négyszáz hektárnyi területen.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/milliardos-fejlesztesek-bovult-az-ipari-park-komoly-erdeklodokkel-targyal-az-onkormanyzat-2022-05-11

ipari park.jpg

Városnap – Testvér-, és partnervárosaival együtt ünnepel Nyíregyháza

Két év kihagyás után, idén újra megtartották a Városnapot, amellyel Nyíregyháza újratelepítésének 269. évfordulójára emlékeztek. A rendezvénysorozat pénteken kezdődött az ünnepi közgyűléssel, amelyen részt vettek Eperjes, Beregszász, Szatmárnémeti, St. Pölten, Nagykapos, és Gorlice városok delegációi. Nyíregyháza - Eperjes 30 éves jubileumi testvérvárosi kapcsolatának, valamint Nyíregyháza és Beregszász 15 éves jubileumi partnervárosi kapcsolatának megünneplése és a városaink közötti kapcsolat hivatalos megerősítése is része volt az ünnepi közgyűlésnek, melyet követően megkoszorúzták a városalapítók szobrát.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/varosnap-testver-es-partnervarosaival-egyutt-unnepel-nyiregyhaza-2022-05-1
3


varosnap.jpg

3 ezer szeletből állt az idei várostorta - A sipkaysok készítették az almás finomságot

Idén újra megrendezték a Városnapot, ahonnan természetesen nem hiányozhatott a várostorta sem. 3 ezer szeletet készítettek a sipkaysok, amelyet a városvezetés osztott ki a nyíregyháziaknak.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/3-ezer-szeletbol-allt-az-idei-varostorta-a-sipkaysok-keszitettek-az-almas-finomsagot-2022-05-14

torta.jpg

Emléklapok és díjak – A Nyíregyházi Települési Értéktár gondnokai, illetve a korábbi rajzpályázatok díjazottjai vették át okleveleiket

A Nyíregyházi Települési Értéktár két programjával indult a pénteki jeles nap a Városháza dísztermében. Hat új helyi értékünk gondnokai vették át az emléklapot a polgármestertől, majd a pandémia alatt meghirdetett rajz – és képregény pályázat eredményhirdetésére került sor. Az ifjú alkotók munkáit a Krúdy terem előtt nézhetik meg május 27–ig hivatali időben.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/emleklapok-es-dijak-a-nyiregyhazi-telepulesi-ertektar-gondnokai-illetve-a-korabbi-rajzpalyazatok-dijazottjai-vettek-at-okleveleiket-2022-05-13

emleklap.jpg

Mentők napja – Több mint 1 millió 250 ezer mentési feladatot láttak el 2021-ben

Több mint 1 millió 250 ezer mentési feladatot látott el az Országos Mentőszolgálat 2021-ben. A mentőszolgálat 74., a szervezett életmentés 135. évfordulója alkalmából szerveztek ünnepséget Nyíregyházán. A megyei mentőnapi rendezvény másik apropója az ápolók nemzetközi napja volt, amit május 12-én ünnepelnek.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/mentok-napja-tobb-mint-1-millio-250-ezer-mentesi-feladatot-lattak-el-2021-ben-2022-05-12

mentok.jpg

Várandósság Hete – Nyílt nap a szülészeten

Nyílt napot és a Dr. Adorján Gusztáv emlékkonferenciát rendezték a Várandósság Hete nyíregyházi programjában szerdán és csütörtökön a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán, majd a Jósa András kórház szülészetén. A várandósság történelmi szakaszairól, a koraszülött mentorprogramról, a mobilgondozásról, illetve a szülés és születés optimális módjairól hallhattak a kismamák és kispapák a Jósa András kórházban.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/varandossag-hete-nyilt-nap-a-szuleszeten-2022-05-12

varandossag hete.jpg

Honvéd Kadét Program az Inczédyben – Újabb együttműködési megállapodás született

Újabb intézmény kapcsolódott a Honvéd Kadét Programhoz, ezentúl az Inczédy György iskola is együttműködésben áll a Magyar Honvédséggel. A szerződést szerda délelőtt írták alá a felek, ez már a nyolcadik Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei középiskola, aki csatlakozik a programhoz.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/honved-kadet-program-az-inczedyben-ujabb-egyuttmukodesi-megallapodas-szuletett-2022-05-11

inczedy.jpg

Trianon – A tragikus békediktátum évfordulójára készült vándorkiállítás érkezett Nyíregyházára

Mi, magyarok vagyunk a földgömb legszomorúbb nemzete – olvashatjuk a Terror Háza Múzeum trianoni vándorkiállításában. Nyíregyházán, a Szabadság téren felállított lakóvagonokat történészek rendezték be. Dokumentumokat gyűjtöttek az I. világháborúról és az azt követő Békediktátumról, a hozzá kapcsolódó hazai és a nemzetközi vélekedésről. A hétfőn nyílt kiállítást május 27-ig láthatják a Váci Mihály Kulturális Központ előtti téren.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/trianon-a-tragikus-bekediktatum-evfordulojara-keszult-vandorkiallitas-erkezett-nyiregyhazara-2022-05-10

trianon.jpg

Várja a tehetséges fiatalokat a Mathias Corvinus Collegium

A Mathias Corvinus Collegium alapfeladata a tehetséges fiatalok gondozása, s célja még a szellemi, fizikai (épített örökség) értékmentése, értelmiségi kör kiépítése, működtetése. S hogyan érinti ez Nyíregyházát? Városunkban szeptemberben kezdi meg működését a központ, ahová várják az érdeklődő, motivált, nyitott leendő ötödikes, valamint a középiskolás diákok jelentkezését – s a szüleiket is. 

https://www.nyiregyhaza.hu/post/varja-a-tehetseges-fiatalokat-a-mathias-corvinus-collegium-2022-05-13

mcc.jpg

Karriernap és mini állásbörze – 17 éves hagyomány a Nyíregyházi Egyetemen

Tavaszi karriernapot és mini állásbörzét rendeztek a Nyíregyházi Egyetemen. Az eseménynek már 17 éves hagyománya van az intézményben, kedden karrierépítési előadások és workshopok is várták az érdeklődő hallgatókat. A standoknál az egyetem partnerei pedig akár állásajánlatot is kínálhattak a végzősöknek.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/karriernap-es-mini-allasborze-17-eves-hagyomany-a-nyiregyhazi-egyetemen-2022-05-10

karriernap.jpg

Közlekedési Kultúra Napja – Új táblák a kerékpáros kereszteződésekben

Nemcsak a Korányi és Eperjes utca kereszteződésében, hanem városszerte új kiegészítő közlekedési táblákat helyeztek ki a kerékpáros átkelőkön a biciklisek tájékoztatására, és a közlekedés egyéb szereplői biztonságára. Május 11-én, a Közlekedési Kultúra Napján került kiemelten a figyelem középpontjába az akció, mely folytatódik a közeli jövőben.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/kozlekedesi-kultura-napja-uj-tablak-a-kerekparos-keresztezodesekben-2022-05-11

kozlekedes.jpg

170 cserjét ültettek Borbányán – Gyöngyvessző díszíti a kerékpárút egy hosszabb szakaszát

170 darab gyöngyvessző cserjét ültettek el a Kállói út mellett, a római katolikus templomnál. A csütörtöki volt az első alkalom, hogy a nyíregyházi önkormányzat a katolikus egyházzal közösen zöldítette a város közterületét.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/170-cserjet-ultettek-borbanyan-gyongyvesszo-disziti-a-kerekparut-egy-hosszabb-szakaszat-2022-05-12

cserje.jpg

Óvodakert-átadó ünnepséget rendeztek a Városmajor úti óvodában a Madarak és fák napja alkalmából

Óvodakert átadó ünnepséget rendezett a Madarak és fák napja alkalmából a Búzaszem Nyugati Óvoda Városmajori Tagintézménye. Az intézmény immár harmadik alkalommal nyerte el a Zöld Óvoda címet, és madárbarát intézmény is, így kiemelt figyelmet fordítanak a környezettudatos nevelésre.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/ovodakert-atado-unnepseget-rendeztek-a-varosmajor-uti-ovodaban-a-madarak-es-fak-napja-alkalmabol-2022-05-11

ovi.jpg

Rovarházak Nyíregyházán – Újabb kezdeményezés a BeeFriendly pályázat keretében

Hat rovarházat helyeznek ki Nyíregyháza különböző pontjain. A Barátságban a méhekkel projekt keretében készültek el az építmények, amelyből egy már a helyére került a sóstói erdőben. A kisházak célja, hogy optimális körülményeket teremtsenek a beporzó rovaroknak.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/rovarhazak-nyiregyhazan-ujabb-kezdemenyezes-a-beefriendly-palyazat-kereteben-2022-05-13

rovar.jpg

Megújult az evangélikus templom – Hálaadó istentiszteletet tartottak vasárnap délután

Újra régi fényében ragyog a nyíregyházi evangélikus templom, a magyar kormány támogatásának is köszönhetően újították fel az épületet. Vasárnap délután hálaadó istentiszteleten Fabiny Tamás püspök hirdetett igét. A kormány 650 millió forinttal segítette az evangélikus egyház munkálatait.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/megujult-az-evangelikus-templom-halaado-istentiszteletet-szerveztek-vasarnap-delutan-2022-05-09

templom.jpg

Tartós letét – Új helyre költöztek, illetve útnak indultak a Jósa András Múzeum értékei

A Nyíregyházi Egyetem ad otthont Domonkos Imre A magyar lovasság című festményének, ameddig tart a Jósa András Múzeum felújítása. A két intézménynek korábban is jó kapcsolata volt, közös konferenciák, pályázatok és előadások után most egy újabb szintre lépett az együttműködésük.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/tartos-letet-uj-helyre-koltoztek-illetve-utnak-indultak-a-josa-andras-muzeum-ertekei-2022-05-10

muzeum.jpg

Idősek Akadémiája – Elkezdődött a 2022-es tavaszi programsorozat

Elkezdődött az Idősek Akadémiája tavaszi programsorozata. A következő hetekben több egészségügyi témában is előadásokat tartanak majd az érdeklődőknek, akik ingyenesen vehetnek részt a Nyíregyházi Szociális Gondozási Központ Őz utcai centrumában.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/idosek-akademiaja-elkezdodott-a-2022-es-tavaszi-programsorozat-2022-05-09

idosek akademiaja.jpg

Közművelődési szakmai nap - Könyvbemutatót tartottak a Váci Mihály Kulturális Központban

Könyvbemutatóval egybekötött közművelődési szakmai napot tartottak hétfőn a Váci Mihály Kulturális Központban. Nyíregyházára látogatott a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője, Závogyán Magdolna és Németh János kultúrakutató, akik közös kötetüket ismertették a résztvevőkkel. A Változások vonzásában című könyv kapcsán kerekasztal-beszélgetést szerveztek a szakma számára, ahova szép számmal érkeztek Szabolcs-Szatmár-Bereg megye közművelődési intézményeiből. Az idén megjelent, második kötet a Nemzeti Művelődési Intézet szerepének változását mutatja be a magyar kulturális életben 2016 és 2021 között, a közösségi közművelődés kiteljesedésének korszaka alcímet kapta. A szerzők egy országos turné keretében érkeztek hétfőn Nyíregyházára.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/kozmuvelodesi-szakmai-nap-konyvbemutatot-tartottak-a-vaci-mihaly-kulturalis-kozpontban-2022-05-10

kozmuvelodes.jpg

Ápolók Futása – Jó ügyek érdekében mozogtak az egészségügyben dolgozók

Mintegy kétszázan vettek részt a II. Ápolók Futásán, szombaton. A jelentkezők 4 és 8 kilométeres távon futhattak vagy sétálhattak. A rendezvény célja a figyelemfelhívás volt, de jótékonykodtak is a résztvevők.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/apolok-futasa-jo-ugyek-erdekeben-mozogtak-az-egeszsegugyben-dolgozok-2022-05-09

apolok.jpg

Életképek a hódoltság korából – Szepessy Béla grafikai kiállítása a Kállay-házban

Linómetszetek, akvarell és reneszánsz zene fogadta a Kállay-házba betérő diákokat és más érdeklődőket a csütörtök délelőtti tárlatmegnyitón. A Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett grafikusművész, dr. Szepessy Béla Históriás ének – Életképek a hódoltság korából című kiállítását május végéig tekinthetik meg.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/eletkepek-a-hodoltsag-korabol-szepessy-bela-grafikai-kiallitasa-a-kallay-hazban-2022-05-12

szepessy.jpg

Tavaszi felhők – Megnyílt a 49. Gyermekkönyvhónap

Megnyílt a 49. Gyermekkönyvhónap. A Móricz Zsigmond könyvtár korábban meghirdette a Tavaszi felhők című rajzpályázatot, melynek az eredményhirdetésével kezdődött a június 4-ig tartó programsorozat. Író-olvasó találkozó, hangosolvasási verseny, filmvetítés és népzene is fogadja az ifjú olvasókat a következő hetekben. Május 11-én M. Kácsor Zoltán íróval találkozhatnak a gyerekek.

https://www.nyiregyhaza.hu/post/tavaszi-felhok-megnyilt-a-49.-gyermekkonyvhonap-2022-05-09

tavaszi felhok.jpg