A gázpalackok megmentője
– A gázolaj és a kormos, égett szag, amire emlékszem, illetve az uniformis, amit apukám viselt – emlékszik vissza Zsolt arra a pillanatra, amikor eldöntötte, hogy tűzoltó lesz. Apukája felkészítette, hogy először érettségizzen le, majd szerezzen egy szakmát, ami jó belépő lesz a testületbe. Nyíregyházán végezte tanulmányait, először gépésztechnikusi, majd később gépészmérnöki diplomát szerzett.
2001-ben elsőként vitték el a hat hónapos katonai szolgálatra, ezt követően került a nyíregyházi tűzoltóságra, ahol apja nyomdokaiba léphetett, hiszen édesapja már nyugdíjba vonult, ezzel együtt megkaphatta a már felirattal ellátott egyenruháját.
Az átképzők után, végigjárva a ranglétrát, előbb különleges szerkezelő, majd 2014-ben műszaki biztonsági tiszt lett. Az új beosztás első hónapjaiban Zsolt nehezen találta a helyét, hiszen egy-egy riasztásnál még mindig összeszorult a szíve, miután a „C” szolgálati csoportot ott kellett, hogy hagyja, de a nagyobb eseményekhez ma is vonul, segítve az élet- és vagyonmentést.
[REKLAM]
Első, nagyobb elismerését 2011 novemberében történt tűzeset kapcsán érdemelte ki, amikor Nyíregyháza határában, Rozsrétszőlőben egy épületet és egy földbe süllyesztett tárolót találtak lángokban – meséli a törzszászlós, ahonnan egy tucat palackot sikerült épségben kimenteniük.
A második Bátorságért járó érdemjelet pedig idén a Belügyminisztériumban, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 168. évfordulója alkalmából rendezett minisztériumi ünnepségen Fibi János tű. törzsőrmesterrel közösen vehette át, miután 2015. december 15-én, Ibrányban egy dissous palackot kihoztak a lángoló épületből, megakadályozva egy esetleges későbbi robbanást.
A 36 éves tűzoltó folyamatosan képzi magát, jelenleg a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának hallgatója, ahol tűzvédelmi mérnök szakirányon kezdte meg tanulmányait. Szakmai sikerét pedig kollégái is segítették – mondja a műszaki biztonsági tiszt, aki hozzátette: Csicsvári Tamás tű. főtörzsőrmesterhez került 14 évvel ezelőtt, neki köszönheti a szakma alapjait.
Felesége, aki szintén egyenruhát visel, valamint gyermeke is büszke rá, így mindennapi feltöltődését családi körben teszi, ha éppen nem a horgászást választja, amelyet szintén az édesapja szerettetett meg vele.
Dóka Imre tű. főhadnagy