Taligára ül a múzeumfalu népe
A Sóstói Múzeumfalu munkatársai 2016-ban taligára ülnek, így már nemcsak helyben kínálnak múzeumi órákat, hanem Nyíregyháza város érdeklődő oktatási intézményeit is személyesen keresik fel! Első alkalommal a farsang időszakához kapcsolódva hamvazószerdáig, az általános iskolás korosztályt vezetik be vidékünk farsangi szokásaiba. Igény esetén a szatmári alakoskodást is feldolgozó múzeumi órával kitelepülnek, előzetes időpont-egyeztetést követően.

A farsang vízkereszt napjától (január 6.) hamvazószerdáig (február 10.) tartó időszak. Hazánkban már a 15. század óta ismeretes. Fontos eleme a maszkos alakoskodók dramatikus játékai és a felvonulások, illetve az azt kísérő evés-ivás, tánc és mulatozás a fonóban, vagy egyéb közösségi helyen.

Az oktatási intézmények számára összeállított programunkkal az alaptantervhez és a korosztályi sajátosságokhoz igazodunk. Múzeumi óra tartására két helyszínen is vállalkozunk: a hozzánk érkező csoportoknak fűtött Újlétai magtárunkban, illetve kitelepülve helyben, az iskolai tanteremben.

Az alsó és felső tagozatos diákok számára eltérő munkamenettel készülünk. A kisebbeket a farsanggal és a farsangi szokásokkal ismertetjük meg, majd ráhangolódás után zsákvászonból „kesztyűalakoskodó” medvefigurát készítünk. A nagyobbakat már egy képzeletbeli fonóba hívjuk, amit ők maguk töltenek meg élettel. Ráhangolódás után „maskurát”, azaz állatmaszkot öltünk: medve, gólya alakoskodónak öltözünk, és egy szatmári farsangot idézünk meg. Foglalkozásaink időtartama 45 perc, hogy a tanórai keretekbe beleférjünk.

A farsangi szokások repertoárja szinte kimeríthetetlen. Nem futja, hogy mindet feldolgozzuk, azonban belekóstolni is érdemes. Higgyék csak el! Érdeklődő megkeresésüket Tarczali Anikó múzeumi programszervező munkatársunk az alábbi telefonszámon: +36-42/479-704/104-es mellék, és a tarczali.sostomuzeum@gmail.com e-mail címen várja!

Sóstói Múzeumfalu