Szabolcsi haditengerészek a háborúban – Sosem hallott titkokra derült fény a Levéltárban

Júl 10, 2018

Az első világháború befejezésének évfordulóján hat szabolcsi katona fiatal életéről és tengeri csatáiról tartott előadást a Levéltárban Lucza János a Megyei Honismereti Egyesület titkára.


A megye haditengerészeket is adott az I. világháborúnak – bizonyította ezt az emlékezés esztendejében a helytörténész kutatása. Sokan nemcsak érdeklődéssel, de értetlenkedve is figyeltek a témára, hogyan kerültek szabolcsi fiatalok a haditengerészethez? 1918-ig Fiuméban volt a Császári és Királyi Haditengerészeti Akadémia és Magyar Királyi Állami Tengerészet Képző intézménye. Az első világháború végén Fiume elvesztésével mindkét tengerészeti tisztképző tanoda megszűnt, majd Budapesten létesült két időszaki intézmény. Ezzel a történettel indult a helytörténész kutatása.

A 100 éves évforduló, 1918 kötelességünkké tette, hogy tudományos hitelességgel, de helytörténeti kutatómunkával állítsuk össze a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei haditengerészek életéről az eddigi ismereteket. Elsőként egy neves történetkutató könyve jelent meg a monarchia fiumei Katonai Haditengerészeti Akadémiájáról. Ezt Bene igazgató úrtól kaptam, az alapján aztán megkezdődött a helybeli gyűjtés, és itt egy szép Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei csokrot tudok átnyújtani a kedves érdeklődőknek.

– kaptuk a tájékoztatást Lucza János helytörténésztől, a Megyei Honismereti Egyesület titkárától.

További képekért kattintson a fotóra!

Fotók: Szarka Lajos

Horváth József említett könyve, a Nautica, a Fiumei Tengerészeti Akadémia története 1999-ben jelent meg. Ennek adatai nyomán, illetve helytörténeti kutatások során derült fény arra, hogy hat szabolcsi fiatal harcolt az I. világháborúban a haditengerészetnél.

A nyíregyházi a kormányzó szárnysegédje volt, a fehérgyarmati, a mátészalkai, a csengeri, a kemecsei és az újfehértói haditengerészek pedig hajókon szolgáltak, most személyiségükről, a hajók történetéről, és csatáikról adott számot a kutató.

Az egész Adriai-tengert, a Földközi-tengert ők zárták le és jelentősen meg tudták védeni az amerikai, a francia, az olasz hadihajóktól és léghajóktól, torpedó rombolóktól. Végig biztosították a tengeri útvonal zárását a szárazföldi csatákhoz. Ez a másik kiemelkedő jelentősége a haditengerészetnek.

– folytatta az izgalmas történetet a helytörténész.

További képekért kattintson a fotóra!

Fotók: Szarka Lajos

A csengeri és a kemecsei tengerészek leszármazottaival tudott még találkozni Lucza János, tőlük kapott fotókat és okmányokat, meséltek a családi legendákról.

A kutató eddigi gyűjtőmunkájának, előadásainak dokumentumait átadta a levéltárnak, melyek alapján tudományos rendszerezés után értékes szakdolgozatok születhetnek egy neves táblabíró, egy neves főügyész, egy neves püspök és most egy neves tengerész életéről, munkásságáról is.


Matyasovszki Edit

Előző hír
Díjátadóval startolt el a honismereti mozgalom legnagyobb találkozója Nyíregyházán
Következő hír
Közösségi Napok kedden és szerdán

Kapcsolódó híreink