Korszerűsítések és fejlesztések a bíróságon

Ápr 27, 2017

Több mint 80 ezer ügy érkezett be a bíróságokra a nyíregyházi törvényszék illetékességi területén a tavalyi esztendőben. Az országban folyó bírósági perek közel hat százalékát itt tárgyalták – erről számolt be dr. Nyakó Zsuzsanna. A Nyíregyházi Törvényszék elnöke hozzáfűzte, a tárgyalt ügyekből kevesebb mint 13 ezer maradt folyamatban, ez pedig azt bizonyítja, hogy gyors és hatékony munkát végeznek a megyében.

Megdöbbentő adatokkal is szolgált az elnök, az eljáró bírók összesen több mint 7000 napot tárgyaltak és több mint 27 ezer ügyben jártak el. A törvényszék munkatársainak száma alig emelkedett az elmúlt évben, az összlétszám csupán egy fővel nőtt.

 

TÁRGYI ERŐFORRÁSOK

 

Javult ellenben a munkakörnyezet. Nyíregyházán a Toldi utcai épületben történt felújítás és emellett Fehérgyarmaton, Mátészalkán és Vásárosnaményban is sikerült korszerűsítéseket végezni a bírósági épületeken. A tájékoztatón részt vett dr. Handó Tünde is. Az Országos Bírósági Hivatal elnöke elmondta, hogy a Nyíregyházi Törvényszék két országos programban is részt vett. A Szolgáltató Bíróság és a Fenntartható Fejlődés programokban is előkelő helyen végzett.


PÁRTATLANSÁG, NYUGODT ÍTÉLKEZÉS

 

Dr. Handó Tünde hangsúlyozta, a fenntartható fejlődés program egy 8 hónapos program volt, amely 3 pillérből állt, annak első pillére a legfontosabb teendőkre koncentrált, nevezetesen az ítélkezés időszerűségére és minőségére, ahol a bírók és egyes bírósági szervezetek célokat határoztak meg, amelyeket szervezeti szinten kellett teljesíteni. Az elnök hozzáfűzte, ennek a változtatásnak az lett a következménye, hogy a nyíregyházi törvényszéken az országos átlagot is meghaladóan emelkedett a két éven túli befejezett ügyek száma és időszerűbb lett az ítélkezés.

A Debreceni Ítélőtábla elnöke is eljött a nyíregyházi beszámolóra. Balla Lajos arról tájékoztatott, hogy átlagosan mintegy 460 ügy érkezett az Ítélőtáblára a régióból, amely az országos ügyszám ¼-ét teszi ki.

A tájékoztató végén Nyakó Zsuzsanna bejelentette, hogy az átláthatóbb bírósági működés érdekében tavaly augusztus 1-től nagyobb figyelmet szentelnek a korrupció megfékezésére. Van olyan munkatárs, akinek az a feladata, hogy a bírói munka korrupciós kockázatait tárja fel. Ennek felelősét interneten is elérhetik az állampolgárok.

Hozzáfűzte, a bíróság nagy figyelmet szentel arra is, hogy havi szinten véleményt alkosson jogértelmezési kérdésekben és az aktuális jogszabályváltozásokról az internetes oldalukon közérthető tájékoztatást adjon az állampolgárok részére.

Pálfi Hedvig Nóra

Előző hír
Swing, szerelem, Szulák - koncert a VMKK-ban
Következő hír
Beszélgetés egy 56-os hazafival

Kapcsolódó híreink