„Egy osztály – egy karácsony” a történelmi Magyarországon és annak keleti határain túl

Az idei Karácsonyi Ünnepek előtt, az Advent időszakát megelőzően a Gyakorlóiskolák Iskolaszövetsége (GYISZ) és Elnöksége - több éves nemes hagyományát felelevenítve és folytatva -, „Egy osztály - egy karácsony” mottóval ismét karácsonyi ajándékgyűjtő akciót hirdetett a legkeletibb magyar nyelvterületen - az egykori „Történelmi Magyarország” határain túl -, a nehéz sorban élő moldvai csángó gyerekek karácsonyának örömtelibbé tételére.

Az ajándékgyűjtésben alapvetően a Gyakorlóiskolák Iskolaszövetségének tagiskolái vettek részt, de a program nyitottsága lehetővé tette bármely magyarországi iskola, diák és szülők csatlakozását is. A gyűjtés alapvető célja az ajándékoknak a határainkon túl, a csángómagyar településeken nehéz sorban élő 3 - 18 éves gyermekekhez és fiataloknak történő eljuttatása. A csatlakozó iskolák, diákok és szülők szándéka a „sok kicsi sokra megy” elvét vallva az volt, hogy egy - egy cipősdoboznyi ajándékkal meglepetés okozva tehessék, tegyék majd ünnepibbé a nehezebb sorban élő gyermekek karácsonyát. Az egy - egy, összességében több száz, illetve az ezres nagyságrendet is jócskán meghaladó mennyiségű cipős dobozba - az adományozók pár kedves gondolata mellett - tartós élelmiszer (konzerv, liszt, rizs, tészta stb.), tisztálkodási szerek (tusfürdő, fogkrém, dezodor stb.), mosószerek, továbbá édességek, szaloncukor, játékok, de nemnek, testmagasságnak és életkornak megfelelő gyermekruházat is került.

 

Az idei, a 2023/2024 - es iskolaévben a gyimesi és a moldvai csángómagyar területen élő gyermekek, diákok számára életre hívott karácsonyi adománygyűjtő programban 38 iskola, illetve település közel 1870 magyariskolába járó tanulója volt/lesz érintett. A tavalyi évben is több mint 1500 moldvai csángó gyermekhez jutott el „egy cipősdoboznyi szeretet és gondoskodás”. „Az idén közel 1900 csángó kisgyereknek szerezhetnek örömet azok, akik időt, energiát és anyagi ráfordítást nem sajnálnak e nemes cél megvalósításának érdekében”, olvasható a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége elnökének, Polgár Lászlónak a szervezőkhöz és az adományozókhoz szóló köszönőlevelének egyik gondolatsora.

A Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium az idei tanévben is csatlakozott, részt vállalt és vett Sándor Józsefnek -, az egri gyakorlóiskolai több évtizeden át volt igazgatójának, jelenleg az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Oktatási Igazgatóság Felnőttképzési és Gyakorlatszervezési Osztály ügyvivő szakértőjének, osztályvezetőjének -, a program koordinátorának a kezdeményezésére életre hívott és a Gyakorlóiskolák Iskolaszövetsége (GYISZ) támogatásával lebonyolított karitatív programban.

Az egri és a nyíregyházi egyetemek, illetve gyakorlóiskolájuk a 2023/2024 - es iskolaévben életre hívott programban - az adománygyűjtés mellett - arra is vállalkozott, hogy 869 (Eger 600, Nyíregyháza 269) doboznyi karácsonyi ajándékcsomagot két kisbusszal és öt elkötelezett, s lelkes pedagógusának (Eger / Sándor József és Nagy András, Nyíregyháza / Dr. Komáromi István, Jenei Andrea és Jeneiné Novák Erzsébet) aktív részvételével maga juttassa el Székelyföldre és Moldvába. A december 14 - 17. (csütörtök - vasárnap) között lezajlott utazás-szállítás az Eger - Nyíregyháza - Nyírbátor - Mérk-Vállaj - Zilah - Szováta - Parajd - Korond - Farkaslaka - Székelyudvarhely - útvonalon a Partium (Románia) északi részén, az Erdélyi - medencén át vezetett a Keleti - Kárpátok egyik meghatározó hegységéig, a Hargitáig, illetve azon át Csíkszeredáig.

A Moldvában a csángómagyarok által is fémjelzett településeket (Bákó, Ojtoz, Rácsila, Lészped, Frumósza, Pusztina, Ferdinándújfalu, Diószén, Buda, Klézse, Dumbravén, Szászkút, Gajdár, Gyimesbükk) illetve az egyes településeken működő magyariskolákat felkereső egri - nyíregyházi csoport a négy nap mobilitásai során mintegy 1570 km - t tett meg. A változatos és csodaszép környezetben, tájakon, városokon, a kisebb-nagyobb moldvai csángó településeken át megtett, megélt utazás és programok során, s nemkülönben a barátságos, vendégszerető helyiekkel, a csángómagyarokkal való többször találkozás, a mindennapi életükbe való betekintés, s az ajándékozás öröme, valamint annak fogadása nyújtotta érzések és élmények meghatározóak voltak, maradnak csoportunk tagjai számára. Idézve ismét üzenetként és mottóként is jól fejezi ki ezt az érzést a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége elnökének, Polgár Lászlónak az alábbi gondolatsora: „Az adományozás nem csak az anyagi javakról szól, hanem az időről, a figyelemről és a szeretetről is. Egy-egy adomány nemcsak tárgyi értékkel bír, hanem azt is jelzi, hogy valaki gondol ránk, törődik a moldvai magyarsággal, a csángókkal.”