Így készítse fel a fűtési rendszert a használatra
Továbbra is szükséges a kéményeket, illetve a fűtési rendszert időszakonként megvizsgáltatni. A kéményellenőrzés gyakoriságát az határozza meg a jelenlegi szabályozás szerint, hogy milyen tüzelő-fűtőberendezés kapcsolódik az adott kéményhez – mondta Hajdu Márton tűzoltó alezredes, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának szóvivője a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Hozzátette: a sormunka ugyanúgy zajlik majd a társasházakra vonatkozóan, mint eddig. Családi házak esetében azonban a tulajdonosnak kell kérnie, hogy jöjjön ki a kéményseprő.
Hajdu Márton elmondta, mindenféleképpen érdemes kihívni a kéményseprőt, és a fűtési rendszert egészében kell ilyenkor megvizsgálni.
A legtöbb mérgezés a fürdőben történik
Kiemelte: a nyári időszakban előfordulhatnak viharkárok, esetleg egy törmelék beleesik a kéménybe, és dugulást okoz, vagy belefészkel egy madár – ezek miatt a rendszeres ellenőrzés indokolt – mondta Hajdu Márton.
Azoknál a fűtési rendszereknél, ahol 2 éves gyakorisággal kötelező az ellenőrzés, bármikor meg lehet rendelni akár civil cégtől, akár a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervétől – hangsúlyozta a szakember, aki azt is mondta, hogy a szén-monoxid mérgezés 60 százalékában nem a tüzelőberendezés és a kémény a felelős, hanem a megfelelő levegő-utánpótlás hiánya, ami abból következik, hogy túlszigeteltek az ingatlanok és nem megfelelő a szellőzés.
Ezért lehetséges, hogy a legtöbb mérgezéses eset a fürdőszobában fordul elő, akár nyár közepén is – mondta.
Kiemelte: a sormunka keretében végzett kéménytisztítás és kéményellenőrzés az első két értesítés alapján díjmentes, a harmadik egyeztetett időpontban azonban kiszállási díjat kell fizetni, ez néhány száz forintos költség.
A konvektort is vizsgáltassuk át
Egy konvektor esetében is van mit átvizsgálni, hiszen mind a gázból, mind a levegőből olyan szennyező anyagok rakódhatnak le, melyek csökkentik az égés hatásfokát és növelik a károsanyag-kibocsátást. Nem mindegy az üzembiztonság sem, ezért fontos, hogy szakértő, gázszerelő vizsgálja át a készüléket ősszel – fogalmazott Váradi Tamás, az Ariston Thermo Kft. vevőszolgálati vezetője a műsorban.
A szakember hangsúlyozta, hogy a gázszerelő azt is vizsgálja meg, hogy történt-e olyan átalakítás a lakásban, mely megakadályozhatja vagy veszélyessé teheti a készülék működését, akár páraelszívóról, akár nyílászárócseréről van szó.
Váradi Tamás aláhúzta: a zárt égésterű készülékek esetében – amelyek közül megkülönböztetünk atmoszférikus és kondenzációs készülékeket is – a szén-dioxid, szén-monoxid vizsgálat során azt nézik meg, hogy a tüzeléstechnika megfelel-e a gyári előírásoknak és van-e benne szennyeződés, eldugulás.
A garancia lejárta után is érdemes tisztíttatni a készüléket, hiszen az optimális működés érdekében egy egész szezon lerakódó szennyeződéseit kell kitakarítani – húzta alá Váradi Tamás.
Forrás: hirado.hu