Szent Iván-éj a múzeumfaluban

Tűzugrás, csillagles és szerelmi jóslás – Szent Iván-éjre készül a Sóstói Múzeumfalu. Június 23-án, csütörtökön 19 órától várják a vendégeket, akik egységes áron vehetnek részt a programokon, többek között a Blahalouisiana koncerten és a késő esti tűzugráson. (Megjelent a Nyíregyházi Napló június 17-ei számában.)

A június 23-ról 24-re virradó éjszakát nevezzük Szent Iván éjének, ez az év legrövidebb éjszakája. A fény és a sötétség mindig is mágikus eredettel bírt, utóbbi az elmúlást, előbbi a megújulást szimbolizálja. A pogány világban nagy jelentősége volt ennek a napnak, a tűzhöz rengeteg népszokás kapcsolódik, ezeket elevenítjük fel ilyenkor többek között az éjjeli örömtüzek gyújtásával. Ennek már sok éve hagyománya van a Sóstói Múzeumfaluban is, idén is várják a látogatókat június 23-án este hét órától. Szintén megszokott a múzeumfaluban, hogy ezen az estén egy új kiállítást is megnyitnak, így lesz ez most is, az idei időszaki tárlat egy vándorkiállítás, amit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara biztosít, címe pedig A handlétól a grand caféig – Zsidók az 1867 és 1918 közötti magyar kereskedelemben és vendéglátásban. Este nyolc órától éjfélig a Bátorligeti-Gemini Csillagász Egyesület biztosítja a csillaglest, eközben 22 órától Blahalouisiana koncert kezdődik majd a skanzenben, 23.45-től pedig tűzugrás lesz a Nyírség Táncegyüttessel.