Több mint ötszáz diákkal és húsznál is több előadóval szerveztek pályaorientációs napot a Móricz Zsigmond Általános Iskolában. A tanulók megismerhették a nyíregyházi középiskolák kínálatát, előadásokat és bemutatókat szerveztek a hetedikeseknek, de egyes szakmákban is kipróbálhatták magukat a diákok.
Bűnmegelőzési oktatás a rendőrkapitányságtól és mentőautós bemutató a helyi szakemberektől – többek között ez is várta a Móricz Zsigmond Általános Iskola tanulóit pénteken az intézmény pályaorientációs napján. Az időjárás is kedvezett, így több programot is a szabadban tudtak megtartani. A három tagintézmény diákjait is meghívták péntekre, így több mint ötszáz fő vett részt a bemutatókon és előadásokon. A gyerekek a tornateremben kiállítóstandokat találtak, ott érdeklődhettek egy-egy intézmény vagy szakma iránt.
Továbbtanulási mutatók
A Móricz Zsigmond Általános Iskola azt is nyomon követi, hogy a diákok végül milyen intézményt választanak, hova mennek továbbtanulni.
„A Covid előtt, már 2019 előtt is nagyon komoly pályaorientációs tevékenységet koordinált a Nyíregyházi Szakképzési Centrum a megyei iparkamara jóvoltából. Számos kiállításon, műhelyfoglalkozáson és üzemlátogatásokon vettek részt a gyerekek. Ez hozta azt a változást is, hogy egyharmad-kétharmad arányra módosult a gimnáziumot és szakképzést választó diákok aránya. A Covid kétéves időszaka kicsit visszavett ebből, az idei tanévben 50-50 százalékos a mutatónk, de igyekszünk visszaállítani a régi arányt, mert úgy gondolom, hogy az egy kedvező szám volt” – mondta Illés Zoltán, a Nyíregyházi Móricz Zsigmond Általános Iskola intézményvezetője.
Szakmák és intézmények
A Nyíregyházi Szakképzési Centrum nyolc iskolája, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, az Északi Agrárképzési Centrum, de még a Debreceni Egyetem Egészségügyi Kara is bemutatkozott a Móriczban. A hetedik osztályos diákoknak tájékoztató előadásokat is szerveztek, hiszen nekik a legaktuálisabb a kérdés.
Letelepedés Nyíregyházán
A városvezetés számára fontos, hogy a diákok tanulmányaik befejezése után is itthon maradjanak és Nyíregyházán telepedjenek le.
„Itt vannak a különböző iskolák is, akik megmutatják, hogy mit kínálnak a továbbtanulási rendszerben és pontosan ez az egymásra épülő oktatás a lényeg, amelynek az lenne a vége, amit évek óta hangoztat az önkormányzat, hogy a gyerekek ebből a sok intuícióból, amit szereznek az évek során, válasszák majd Nyíregyházát, ha felnőnek. Jöjjenek vissza ide dolgozni vagy maradjanak itt és gyarapítsák a várost úgy, ahogy az elődeik tették” – nyilatkozta dr. Ulrich Attila, a város alpolgármestere.
Bár a pályaválasztási időszak leginkább őszre és tavaszra esik, az intézmény folyamatosan, egész évben szeretne nagy hangsúlyt helyezni a megfelelő pályaválasztásra, ezért szervezték a pénteki programokat is.
Felismerni a tehetséget
A magyar általános iskolák pár éve kaptak egy tanítás nélküli munkanapot kifejezetten pályaorientációs célokra, így Nyíregyházán is már 2018 óta szerveznek ilyen programot.
„A pedagógusoknak fontos szerepük van ebben, hogy ők egy picit irányítsák a diákokat a tehetségüknek megfelelően, hogy a szüleiket is meghallgatva tudjanak a terveik szerint továbbtanulni a jövőben. Mi, vezetők azt szeretnénk, ha a fiatalok itt maradnának a városunkban és a térségben, ne menjenek el más városokba. Ezért nagyon fontos az is, hogy milyen gazdasági társaságok vannak Nyíregyházán, milyen irányultsága van a fiataloknak. Ez a pályaorientációs lehetőség, amelyet kínálnak az iskolák, jó lehetőség a hetedik, nyolcadik osztályos diákok számára, hogy megnézzék, mi van a környéken” – mondta dr. Szabó Tünde, Nyíregyháza országgyűlési képviselője, az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos.
Az intézmény célja, hogy a diákok testközelből ismerkedjenek meg azokkal a szakmákkal, amelyek iránt érdeklődnek, így az ágazatban dolgozó szakemberek elmesélhetik saját tapasztalataikat, válaszolnak a felmerülő kérdésekre, de akár a munkaeszközeiket is kipróbálhatják az iskolások.