Modellváltás – A Nyíregyházi Egyetem készül az alapítványi működésre

Máj 14, 2021

Egy május 3-ai online tájékoztató előadás és fórum keretében beszélt az egyetemi modellváltás folyamatáról és a Nyíregyházi Egyetem jövőbeni feladatairól prof. dr. Stumpf István, a felsőoktatási modellváltás koordinációjáért felelős kormánybiztos, az eseményre regisztrált intézményi polgároknak. A tárgyalások folyamatosak, a jövő héten újabb egyeztetésre kerül sor. 

Korábban is hírt adtunk már arról, hogy a Nyíregyházi Egyetem Szenátusa február 24-ei rendkívüli ülésén hatalmazta fel az intézmény vezetőségét a modellváltással kapcsolatos tárgyalások megkezdésére a fenntartóval, az Innovációs és Technológiai Minisztériummal. Március 31-én nyújtotta be a kormány, illetve a miniszter az újabb modellváltó felsőoktatási intézményekről szóló törvényjavaslatokat, melyben már szerepelt a Nyíregyházi Egyetem is. A múlt heti online találkozón lényegi kérdéseket intézhettek az egyetem oktatói és hallgatói prof. dr. Stumpf István kormánybiztoshoz.

„Kérdezték, ami foglalkoztatja a dolgozókat: a közalkalmazotti jogviszony megszűnése, a közalkalmazotti státusszal együtt járó jogok megtartása, illetve a hallgatók azt, hogy állami finanszírozott helyek megmaradnak-e. Stumpf István megnyugtató választ adott ezekre, de természetesen a kuratóriummal való egyeztetés során fog kialakulni, hogy a dolgozóknak milyen további kedvezményei lesznek, bár van, amit a törvény szabályoz. Például a végkielégítést vagy a törzsgárda programot” – nyilatkozta Vassné dr. habil Figula Erika, a Nyíregyházi Egyetem rektora.

A felsőoktatási intézmény fenntartója a jövőben a Nyíregyházi Egyetemért Alapítvány lesz. A fenntartóváltás augusztus 1-jétől történhet meg. A kuratórium tagjai már ismertek.

„Az elnök prof. dr. Mészáros József, a Barankovics István Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Magyar Államkincstár korábbi elnöke. A kuratórium tagjai: dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere, Schanda Tamás, az ITM miniszterhelyettese, Bárány László, a Master Good Kft. tulajdonosa, valamint dr. Kovács Barnabás, a Széchenyi Egyetem Budapesti Innovációs és Képzési Központjának vezetője” – tájékoztatott a rektor.

Prof. dr. Stumpf István kormánybiztos az online eseményen elmondta, hogy jelenleg 21 modellváltó felsőoktatási intézmény van, amely a magyar egyetemek mintegy 70%-át jelenti. A kormányzat és az egyetemek közös célja, hogy a modellváltással megerősödjön a felsőoktatási intézmények tudományos, szakmai, innovációs szerepe, hatékonyabb lehessen a kutatási tevékenység, versenyképesebbé váljanak a magyar egyetemek a nemzetközi mezőnyben, egyúttal a kiadott diplomák piacképesebbek legyenek. A modellváltó intézmények az eddigieknél sokkal nagyobb működési és pénzügyi autonómiát kapnak. A kormánybiztos kiemelte azt is, hogy az állam továbbra sem vonul ki a finanszírozásból, a Nyíregyházi Egyetemen kiemelten fontos a tanárképzés, melyet piaci alapon nem lehet működtetni, így ebben továbbra is finanszírozóként lesz jelen az állam.

Előző hír
Több országba is szabadon lehet már utazni
Következő hír
Tovább fejlődik Sóstó

Kapcsolódó híreink