Márciusban nyit a Sóstói Múzeumfalu!
Márciusban nyit a Sóstói Múzeumfalu!

Bár már hétvégén is otthont ad egy nagyszabású rendezvénynek a Sóstói Múzeumfalu, a skanzen hivatalosan március 12-én fog kinyitni, amikor is a nyitórendezvény során ötvözni fogják a március 15-ei megemlékezést egy kis játékossággal és népi elemekkel.

– A négynapos rendezvényen kicsik és nagyok is találhatnak majd maguknak érdekes programot – tájékoztatott a múzeumfalu. – Március 12-én  például főszerepben a gyerekek és családok lesznek: babatornával nyitjuk a napot, a gyerekeknek szóló népzenei foglalkozás mellett bábelőadás is lesz. Március 13-án huszárokat láthatnak a vendégek, megismerhetik a huszárság történetét, fegyvereit és ruházatát. A Jármi portán pedig Koszta Zoltán bőrműves új időszaki kiállítását nyitjuk meg.

Kossuth kiflit és korabeli édességet is kínálnak majd

– A Szatócsboltunk udvarán a Pilvax kávéház szellemében Kossuth kiflit és korabeli édességet kínálunk. Az érdeklődők megismerhetik a 19. századi kávékultúrát, egész napos kávékülönlegességek kóstolása mellett. Március 14-én a ’48-as események szellemében készülünk, ahol vándormuzsikus szórakoztatja a publikumot. Március 15-én pedig az új időszaki viseletkiállításunkat nyitjuk meg. A nap során betyárok és szablyavívók mutatkoznak be, és tanítják az érdeklődőket. Napközben több alkalommal is hallhatnak ágyúdörgést, mellyel tisztelgünk a forradalmárok előtt. A rendezvény napjain kincsvadász játékkal teszteljük a gyerekek tudását és figyelmét: ha sikeresen teljesítik a feladványokat, apró ajándékkal kedveskedünk nekik. Kézműves foglalkozás keretein belül pedig változatos remekműveket barkácsolhatnak a vállalkozó kedvű gyerekek.

Az idei tervezett programok

– 2022. április 2.: a roma kultúra napja – a cigány kultúra kiállítása, nemzetiségi önkormányzat programja

– 2022. április 11.: a költészet napja – tematikus nap a Sóstói Múzeumfaluban

– 2022. április 11–17.: húsvéti készülődés – kézműves foglalkozások, húsvéti hangolódás

– 2022. április 18.: húsvéthétfő – az e naphoz kapcsolódó hagyományok felelevenítése, népzenés, néptáncos programok

– 2022. május 1.: majális és anyák napja

– 2022. május 10.: madarak és fák napja – tematikus nap a múzeumfaluban

– 2022. május 29.: gyereknap

– 2022. június 5-6.: pünkösd

– 2022. június 23.: Szent Iván napja – esti, élő nagykoncerttel

– 2022. augusztus 20.: új kenyér ünnepe (ingyenes belépéssel)

– 2022. szeptember 4.: Régi Magyarország ízei – gaszt­ro­rendezvény

– 2022. szeptember 18-19.: kulturális örökség napok – tematikus nap tárlatvezetéssel

– 2022. szeptember 30.: a népmese napja – tematikus rendezvény

– 2022. október 7.: Múzeumok őszi fesztiválja – tanárok délutánja

– 2022. október 14.: Múzeumok őszi fesztiválja – óvodapedagógusok Teréz-napi találkozója

– 2022. október 15.: Pásztorünnep

– 2022. október vége – november eleje: őszi szünetelés – kézműves foglalkozások

– 2022. november 12.: Márton-napi rendezvény