Katasztrófavédelem: vasárnap meggyújtottuk az első adventi gyertyát!
Elkezdődött az ünnepi készülődés, a várakozás időszaka. Azonban érdemes körültekintőnek lenni, hiszen egy régi fényfüzér, egy égő gyertya is okozhat lakástüzet, sérülést.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében idén, november 29-éig 357 lakástűz keletkezett, a leggyakrabban pár négyzetméteren pusztítottak a lángok, de akadtak olyan helyszínek, ahol egy-egy helyiség teljes terjedelmében égett, esetleg az egész ingatlan a lángok martalékává vált.
A tapasztalatok szerint az adventi időszakban kétszer annyi lakástűznél avatkoznak be a tűzoltóegységek, mint az év más részében, ezért nagyon fontos, hogy a következő hetekben még jobban figyeljünk családunk és otthonunk biztonságára. A lakástüzek 99 százaléka emberi tevékenységre, sokszor mulasztásra, figyelmetlenségre vagy gondatlanságra vezethetők vissza.
Jótanácsok, érdekességek:
A gyertyák és az adventi koszorú közelében ne legyen semmilyen éghető anyag, ami meggyulladhat.
Soha ne hagyjuk magára az égő gyertyákat.
Fontos, hogy a fényfüzéreket megbízható helyről vásároljuk. A rossz minőségű fényfüzér nemcsak az áramütés, hanem a tűz kialakulásának lehetőségét is magában hordozza.
Éjszakára húzzuk ki a fényfüzért a konnektorból.
A karácsonyfára bármilyen szép is, soha ne tegyünk égő gyertyát vagy csillagszórót. A november végén kivágott karácsonyfa a fűtött lakásban már annyira kiszáradt, hogy pillanatok alatt képes meggyulladni. Ha a karácsonyfa alján meggyullad egy ág, nem kell hozzá egy perc és már a csúcsdísz is lángolni fog.
A karácsonyfát tegyük másfél méter távolságra a kandallótól, kazántól, vagy egyéb fűtőeszköztől. A legjobb, ha egy méteres körben semmi sincs a fa közelében.
Karácsonykor a tűzhelyen és a sütőben párhuzamosan készülnek a finomságok. Sok tűz a konyhában keletkezik, mert megfeledkezünk az ételekről. Hogy biztosan ne felejtsük el a készülő ételt, állítsuk be a telefonunkon az időzítőt.
Ha a tűzhelyen felejtettük az olajat és az meggyulladt, ne oltsuk el vízzel, mert az égő olaj ki fog robbanni az edényből és mindent meggyújt maga körül. Tegyük rá a fedőt és kapcsoljuk ki a tűzhelyet.
Ha a sütőben gyulladna meg az étel, kapcsoljuk ki a sütőt és várjuk meg, amíg elalszik a tűz. Néhány perc után nyissuk ki a sütőt és edényfogóval vigyük ki a szabadba az odaégett ételt.
Igazán feldobja a szoba hangulatát, ha a kandallóban lobog a tűz. A begyújtáshoz soha ne használjunk benzint, gázolajat, hígítót, mert robbanáshoz vezet.
A tüzelőt ne a kandalló előtt, vagy mellette tároljuk, mert a kipattanó szikrák meggyújthatják azt. A kandalló előtt mindig legyen szikrafogó.
Érdemes otthonra egy füstérzékelőt venni és egy porral oltó tűzoltó készüléket is készenlétben tartani, amivel az otthon keletkező tüzek biztonságosan elolthatók.
Forrás: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság