Ingatlanpiac – További emelkedés várható 2022-ben is
Az elmúlt évben jelentősen átalakult az ingatlanpiac keresleti oldala. A pandémia továbbra is a mindennapi életünk része, aminek következtében a vevők lakásvásárlási motivációja is jelentősen megváltozott. Nyíregyházán tovább emelkedett a kereslet, ezzel együtt pedig az ingatlanárak és a kihelyezett hitelek mennyisége is.
Nőtt a kereslet és vele együtt az árak is
Idén is több jelentős gazdasági hatás befolyásolta a hazai ingatlan- és jelzálogpiac alakulását. A minimálbér- és kamatemelés, a zöldhitel és a rozsdaövezeti programindítás, valamint az otthonteremtési kedvezmények mind-mind hozzájárultak az aktív piachoz, melynek eredményeként Nyíregyházán, csak a Duna House Búza téri irodáján keresztül, 2021-ben mintegy 110 ingatlan cserélt gazdát! Balogh Béla, az iroda vezetője szerkesztőségünk számára összefoglalta az elmúlt év tapasztalatait.
„Az ingatlanpiac nagyon intenzív volt országos szinten és Nyíregyházán is 2021-ben, egyrészt a panellakások ára is dinamikusan emelkedett, 3–10 százalékot, ez a téglalakásoknál a 15–20 százalékot is elérte. Az új lakásokat pedig már az év vége felé akár 600 ezer forintos négyzetméteráron is kínálták. Rendkívül dinamikus volt 2021 – ehhez hozzájárultak a lakástámogatási programok, aztán a kamatemelés kicsit visszavette a kedvet, de az év végére, a Zöld Otthon Programnak is köszönhetően újra intenzív lett” – mondta Balogh Béla, a nyíregyházi Duna House Búza téri irodáját működtető VG Ingatlanstúdió Kft. ügyvezető igazgatója.
Az árak emelkedésével együtt a forgalom is nőtt 2021-ben, jellemzően 5–10 százalékkal. 2022-re további emelkedéseket várnak a nyíregyházi irodában, 8 és 12 százalék közötti további árnövekedés jöhet a szakemberek szerint. Balogh Béla elmondta, ezt tovább fokozza a családtámogatási rendszerek egy részének kifutása, melynek következtében a telekárak is jelentősen növekedhetnek idén.
Hitelpiac
2021 első felében 52 ezer lakáshitel szerződés jött létre országosan, amely 23 százalékkal volt magasabb az azt megelőző év számainál.
„2021-ben a lakásvásárlási tranzakciók 47 százaléka hitelből valósult meg. Ezek túlnyomó többségben CSOK igénybevételével történtek. Ezeknek a használt lakásoknak a vásárlásához átlagosan 13-14 millió forint hitelt, új esetében pedig 16–20 millió forintos hitelt igényeltek. Várhatóan ebben az évben emelkedés várható, hiszen az ingatlanárak is emelkednek” – mondta Roma Judit pénzügyi szakértő.
Az iroda vezetése szerint, a 2021. év tapasztalatai alapján aktív piac várható 2022-re is. A lejáró és határidős kedvezmények, mint a falusi CSOK, a Zöld Otthon Program vagy a Babaváró pedig tovább élénkíthetik a forgalmat. A jelzáloghitelezés piacán viszont a kihelyezett hitelek volumenében nagyobb a bizonytalanság, a határidős és kifutó otthonteremtési támogatások növelhetik a volument, de kérdéses, hogy a bizonytalanabb gazdasági helyzet, az emelkedő kamatkörnyezet és az országgyűlési választások utáni időszak milyen hatással lesz a keresletre. Az alacsonyabb jövedelműek hitelképessége a januártól magasabb minimálbér és garantált bérminimum miatt javulhat, de ez jelentősen nem fogja befolyásolni a kihelyezett hitelek volumenét – tette hozzá a szakértő.