A fodrászmester, akit a vendégei nem engednek nyugdíjba – Földi Béla Nyíregyháza és a vármegye legidősebb fodrásza

Feb 12, 2025

Nyíregyháza egyik sokak által ismert, ikonikus alakja, Földi Béla bácsi immár több mint hat évtizede fodrászként dolgozik. A 81 éves mester hiába érte el a nyugdíjkorhatárt, hűséges vendégei nem engedik, hogy abbahagyja a szakmát. Elmondása szerint nemcsak Nyíregyházán, hanem az egész vármegyében ő a legidősebb fodrász, aki még mindig dolgozik, és nem is keveset: a hét öt napján is foglalkozik a vendégekkel. Legfiatalabb kuncsaftja mindössze 8 éves, a legidősebb pedig 101, és mindannyian egyetértenek abban, hogy Béla bácsi ollója alól kerülnek ki a legjobb frizurák.

Béla bácsi 1944. január 20-án született Dombrádon. Az általános iskola után Kisvárdán tanulta ki a fodrász szakmát, és 1960-ban Nyíregyházára került. Akkoriban még csak férfifodrászatot tanítottak, kétéves képzés keretében. Első munkahelye Sóstón, a víztorony alatt lévő fodrászüzlet volt, ahová nyaranta a hűsítő menetszéllel suhanó nyitott villamossal járt dolgozni.

„Három forint volt egy hajnyírás borotválással, régen szinte mindenki borotválkozott is a fodrásznál. Az eszközök teljesen mások voltak, még fenni kellett a borotvákat”

– emlékszik vissza.

Híres művészek a borbélyszékben

A fodrászüzlet és maga Sóstó nemcsak a helyiek, hanem az országos hírű művészek kedvelt helye is volt. Színészek, énekesek, ismert emberek fordultak meg nála: Bodrogi Gyula, Koós János és Korda György is az ügyfelei közé tartozott. Különösen emlékezetes számára Szécsi Pál, akit kifejezetten jóképű fiatalembernek tartott, és akinek mindig kifogástalan frizurát készített.

„A művészek a Krúdy Szállóban laktak, a fürdőbe jártak, és onnan jártak fellépésekre a megye különböző településeire. Én borotváltam és nyírtam őket, amikor Sóstón megszálltak”

– meséli Béla bácsi.

Megállt a fekete autó

Egy másik története 1963-ból származik, amikor egy fekete Volga állt meg az üzlete előtt. Egy nagydarab férfi lépett be, és közölte, hogy az egyik fodrásznak azonnal vele kell mennie. Ketten voltak az üzletben, a kollégája nagyon megijedt. Béla bácsi nyugodt természeténél fogva vállalta a kihívást, összeszedte a szerszámait és elindult:

„A Tanács Üdülőbe vittek, megitattak egy háromcentes pálinkával, és elkezdtem borotválni néhány magas rangú embert. Egyszer odajött hozzám egy tiszt, és közölte, Kádár Jánost is meg kell nyírnom. Leült elém, én nekiláttam a munkának. Már akkor is nagy huncutság volt bennem, nyírás közben figyeltem a körmeit, hogy valóban hiányoznak-e, mert annak idején azt beszélték, leszedték őket.”

Egy élet a fodrászatnak szentelve

Béla bácsi nemcsak a szakmájában volt elismert, hanem versenyeken is kiemelkedően szerepelt. Többször megyei bajnok lett, ifjúsági bajnoki címet szerzett, és országos versenyeken is remek eredményeket ért el.

„Mindig nagyon szerettem ezt a szakmát, már tanulóként is. Az emberek szeretete motivál, és az, hogy ragaszkodnak hozzám. A 101 éves vendégem mai napig bejár hozzám nyiratkozni, és mindig viccelődünk, hogy a 81 éves taknyos gyerek vágja a 101 éves haját.”

1972 óta a belvárosban

1972 óta az Egyház utcai fodrászüzletben dolgozik, és bár a kora miatt már sokan azt gondolnák, hogy pihenésre vágyik, ő ezt másképp látja. Addig szeretne dolgozni, amíg jól érzi magát. Éles látására is büszke:

„Ennyi évesen szemüveg nélkül dolgozom, és még egyetlen kiálló hajszálat is észreveszek.”

Felesége, akit haláláig gondozott, 16 éven át betegeskedett. Ez az időszak rendkívüli megpróbáltatást jelentett számára, de a munka mindig erőt adott neki, és feltöltődést jelentett a mindennapokban.

Kertészkedés, régiségek, Barcelona

Ha éppen nem a fodrászatban dolgozik, akkor a kertjében tölti az időt: 1300 négyzetméteres telkén kertészkedik és gyümölcsfákat nevel. Emellett szenvedélyes régiséggyűjtő, több mint 100 tányér és antik tárgy díszíti otthonát.

„A másik hobbim a foci, hatalmas Barcelona-szurkoló vagyok, többször jártam a Camp Nou stadionban is.”

65 éve hűséges vendég

Földi Béla bácsi egyik legrégebbi vendége, Sikolya Tibor 1960 óta jár hozzá.

„Akkor másodikos gimis voltam, és a plasztik frizura volt a sláger. A víztorony alatti fodrászüzletben 8–10-en ültünk egy sorban, előtte pedig gyakran beugrottunk a fürdőbe, akkoriban a vezetékes víz nem volt mindenhol elérhető, fürdőszobája meg nagyon keveseknek volt. Miskolcra jártam egyetemre, de azon kívül mindig Béla bácsi volt a fodrászom.”

Egy legenda él tovább

Földi Béla bácsi nemcsak fodrász, hanem betérő vendégei és munkatársai szerint is igazi nyíregyházi legenda. Nem csoda, hogy vendégei ragaszkodnak hozzá – hiszen nemcsak kiváló fodrász, hanem egy élettel teli történetmesélő is. Pályafutása során közel ötven hölggyel dolgozott együtt, és úgy véli, hogy nőkkel dolgozni maga a jóság. Mindig kiváló kapcsolatot ápolt kolléganőivel, és a fodrászatban eltöltött évtizedek során megtapasztalta, hogy a jó munkakapcsolat alapja a kölcsönös tisztelet és támogatás, és egy kis humor sem árt. Amíg a keze biztos, az ollója éles és a vendégei ragaszkodnak hozzá, addig a fodrászműhely ajtaja mindig nyitva áll.

Előző hír
Ökológiai lábnyom – A 24. óra küszöbén
Következő hír
Faápolásra készül a NYÍRVV a Bethlen Gábor utcában - Mutatjuk a részleteket!

Kapcsolódó híreink