Üzenet az égbe, magyar versből szívbe – Rendkívüli versórára várta a diákokat Tarczy Gyula
Több mint 300 diák és pedagógus vett részt Tarczy Gyula rendhagyó versóráján a Váci Mihály Kulturális Központban, ahol klasszikus és kevésbé ismert magyar költők művei keltek életre a Tavaszi Művészeti Hetek keretében. Az Üzenet az égbe, magyar versből szívbe címet viselő előadás a költészet napjához kapcsolódva élményszerű módon hozta közel a verseket a fiatalokhoz – humorral, szenvedéllyel és mély gondolatokkal átszőve. A vers itt nemcsak elhangzott – megérintett, elgondolkodtatott, és maradandó nyomot hagyott minden jelenlévő szívében.
Kosztolányi Dezső Hajnali részegség című versével alapozta meg a hangulatot Tarczy Gyula Krúdy Gyula- és Szavak Embere-díjas előadó rendkívüli versóráján. A Váci Mihály Kulturális Központ emeleti előadóterme több mint 300 érdeklődő fiatallal telt meg csütörtök délután, ahol klasszikus és kevésbé ismert magyar költők versei csendültek fel – líra, szenvedély, humor és mély gondolatok egyaránt helyet kaptak a műsorban.
A szavak életre keltek – Művészi előadás, mély tartalommal
A nagyközönség számára már ismerős lehetett az Üzenet az égbe, magyar versből szívbe cím, azonban most a célközönség az ifjúság volt, mégpedig a Magyar Költészet Napjának apropóján – a hívószó pedig nyitott fülekre és szívekre talált.
– A mi osztályunk a Széchenyi István Technikum és Kollégiumból érkezett. Nálunk az irodalomórák mindig érdekesek, hiszen a tanárnőnk rendszeresen felolvassa a verseket, és közösen elemezzük őket – de egyénileg is foglalkozunk velük, mivel érettségire készülünk. Nagyon örültem, hogy részt vehettem ezen az eseményen, meleg szívvel töltött el – mondta el az eseményt követően Balogh Nicolas, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Széchenyi István Technikum és Kollégium diákja.
Tanórán túl – A pedagógusok is inspirációt kaptak
Az egyedülálló versóra nemcsak a diákok számára jelentett felejthetetlen élményt – a pedagógusok és tanárok is inspirációval, gondolatébresztő tartalommal gazdagodhattak. Többen kiemelték, milyen fontos és egyben ritka alkalom, amikor a költészet ennyire közvetlen és átélhető formában kerül a fiatalok elé. A rendhagyó versóra nemcsak a tanórai anyagokat egészítette ki, hanem új megközelítéseket is adott az irodalom tanításához: élményszerűvé, emberközelivé tette a verseket, és olyan párbeszédet indított el, amely túlmutat a tantermi kereteken.
– Úgy gondolom, különösen fontos, hogy a diákokat időnként kiemeljük az osztálytermi világból, mert így nem pusztán a vers elemzésével vagy a költők, írók életrajzi adataival ismerkednek meg, hanem olyan élményekhez jutnak, melyek során a versek nemcsak elemezhető szövegekként, hanem érzelmeket közvetítő műalkotásokként jelennek meg. Egy előadóművész tolmácsolásában a szavak életre kelnek: a mai rendezvényen pedig a tanulók valódi művészi előadásban hallhatták a verseket – hangsúlyozta Illés Zoltán, a Nyíregyházi Móricz Zsigmond Általános Iskola igazgatója.
A vers él, hat és megszólít – Minden generációhoz szól
Tarczy Gyula három izgalmas területet kapcsolt össze előadásában. Egyrészt 15 eltérő hangulatú, lírai, vaskos, prózai és storytellinges, mégis egymásba simuló magyar verset mondott el, melyekben éppúgy megjelent az égi és földi szerelem, a bor szenvedélye, a helyes kommunikáció, mint az istenkeresés vagy a haza szentsége. Mindezt találó szentírási idézetekkel, Mihálka György spirituális ihletésű képeivel és csöppnyi humorral kötötte össze az előadó, akit – noha korábban már színpadra vitte verses estjét nagy sikerrel – a fiatal korosztály hatalmas érdeklődése örömmel lepett meg.
– A műsor felépítése nem változott, ez az eredeti Üzenet az égbe, magyar versből szívbe. De a mindenkori közösség mindig változtat a hangulaton és engem nagy örömmel, de egyben meg is lepett, hogy ezek a középiskolás fiatalok, illetve felső tagozatos diákok – sok hála és köszönet a tanároknak, hogy fontosnak érezték, hogy elhozzák ide őket – milyen fegyelmezetten és kíváncsian hallgatták végig a műsort. Ebből azt gondolom, látván a saját gyermekeimen is, hogy igenis meg lehet szólítani a verssel és a spirituális üzenetekkel ezt a korosztályt. Vevők rá, csak adni kell nekik belőle – fogalmazott az előadó, Tarczy Gyula.
A versmondó, aki maga is verset ír
Tarczy Gyula a mai napig a Magyar Versmondók Egyesületének tagja, a versek gyermekkora óta szerves részét képezik életének. Középiskolában ügyeletes versmondó volt, majd országos versenyekre járt, édesapaként pedig – noha álnéven – már ő maga írt verseket gyermekeinek különleges alkalmakra – a közönség egyet pedig hallhatott is a kulturális központban. De az érdeklődőkhöz szólt Kosztolányi, Babits, Ady, Csokonai, Áprily és Ady is a közönséghez Tarczy Gyula által. Az előadás sokkal több volt egyszerű versmondásnál – valódi közösségi élmény és kulturális küldetés is egyben, ahogyan azt a Váci Mihály Kulturális Központ közművelődési szakembere is kiemelte a helyszínen.
Közösségi élmény, kulturális küldetés
– Három fontos elem találkozott a mai napon: az ismeretterjesztés, ezen belül az irodalmi kultúra közvetítése, a Magyar Költészet Napja, amelyet április 11-én ünneplünk – és ez a rendezvény kiváló felvezetése volt ennek –, valamint a közművelődés küldetése, hogy a fiatal korosztály műveltségét felkarolja és emelje annak színvonalát – részletezte Lázár István, a Váci Mihály Kulturális Központ közművelődési szakembere.
Az eseményen a vers tehát ismét bebizonyította: él, hat és megszólít – minden korosztályt. Az előadás nemcsak ünnep volt a magyar költészet előnapján, hanem élmény – tanároknak, diákoknak, és minden verskedvelőnek, aki ott lehetett.