Terjed a brit vírusvariáns, de a vakcinák védenek ellene
Terjed a brit vírusvariáns, de a vakcinák védenek ellene

Magyarországon is megjelent a koronavírus új variánsa, és a brit mutáció gyorsabban terjed a Covid–19-nél, azonban az alkalmazott vakcinák hatékonyak ellene – mondta Rusvai Miklós víruskutató, a Magyar Tudományos Akadémia doktora az M1 Ma Reggel című műsorában szombaton.

Hazánk az 54. ország a világon, ahol megjelent a brit vírusvariáns. Rusvai Miklós víruskutató szerint annyiban agresszívebb a korábbi változatoknál a mostani, hogy gyorsabban terjed, tehát szerencsére súlyosabb tüneteket és nagyobb halálozást nem okoz. Nagyobb mennyiségben termelődik a megfertőzött emberek szervezetében, és könnyebben elkapják a fogékony emberek. Ezért körülbelül 70 százalékkal gyorsabban terjed, mint a korábbi változatok. Valószínűleg ez áll az utóbbi napok kedvezőtlenebb járványtani adatai mögött is.

A brit mellett már megjelent a világban a dél-afrikai és a brazil mutáns vírus is, ezeket Magyarországon azonban még nem mutatták ki

– mondta el a szakember.

A vakcinák a mutáns vírusok ellen is hatékonyak, alkalmazásukkal elkerülhető a megbetegedések kialakulása.

Jelenleg még nincs szükség a védőoltások módosítására, és

ha belátható időn belül sikerül megfékezni a vírus terjedését, akkor erre a jövőben sem lesz szükség

– hangsúlyozta Rusvai Miklós víruskutató.

 

hirado.hu