Tavirózsa, rododendron, íriszek – Virágözönnel vár a Tuzson János Botanikus Kert

Ötvenéves lesz a Nyíregyházi Egyetem Tuzson János Botanikus Kert, mely minden évszakban különleges növényekkel várja a látogatókat. Nemrég a Madarak és fák napját ünnepelték a helyszínen, de a gyermekcsoportok állandó vendégei a kertnek, ahol jelenleg a tavirózsa, a rododendron és az íriszek is virágoznak.

 

Ötvenéves lesz a Tuzson János Botanikus Kert, mely a Sóstói-erdő és a Nyíregyházi Egyetem Karainak szomszédságában található. Létrehozásának gondolata tulajdonképpen már a Tanárképző Főiskola 1962-es alapításakor megfogalmazódott, a tényleges építés kezdete 1973-ra nyúlik vissza. Azóta folyamatosan épül-szépül a kert, melynek területe már 6 hektárra bővült, a világ különböző tájegységeinek élővilágát bemutató parkok és kertrészek, labirintus, játszótér, két tó és növényházak is találhatóak benne.

– A növényház főképp trópusi, szubtrópusi növényeket foglal magában. A fő időszaka a téli időszak, mivel nagyrészük rövid nappalos növény, így a virágzásuk az őszi, téli, vagy kora tavaszi időszakra esik. Most a tavaszi, nyári időszak inkább a külső rész időszaka. Most virágoznak a rododendronok, az íriszek, a tavirózsák és a tündérrózsák is elkezdtek virágba borulni – árulta el dr. Csabai Judit, a Nyíregyházi Egyetem főiskolai docense.

Jelenleg is virágzik tehát a tavirózsa, a rododendron és az íriszek is, melyek különlegessége, hogy 170 alfajuk is megtalálható a botanikus kertben. Továbbá a Huszár játszókert is igazi kuriózumnak számít, így ideális kirándulási helyszín ez a családok és gyermekcsoportok számára egyaránt.

– Nagyon sok óvodás és iskolás csoportot, nyári tábort fogadunk, osztálykirándulás kapcsán érkeznek hozzánk más városból gyerekek. Idén egy rendezvényünk volt, a Madarak és fák napja. Főleg óvodás csoportok vettek részt a rendezvényen, közel hatszázan voltunk. Közösen szervezzük a rendezvényt a Magyar Madártani Egyesülettel és a Nyírerdő Zrt.-vel. Ez egy megszokott program, minden évben ingyenes. Most is különböző vetélkedőkkel, növényismereti, természetvédelmi, erdészeti kérdésekkel, feladatokkal vártuk a gyerekeket – emelte ki dr. Csabai Judit.

Érdemes tehát kihasználni a jó időt és ellátogatni a Tuzson János Botanikus Kertbe, mely Nyíregyháza egyik ékessége. A kert jelenleg nyári nyitvatartási idő szerint várja a látogatókat, keddtől péntekig 8 és 16 óra között, szombaton pedig 10-től 18 óráig.

Részletes beszámolóval a Nyíregyházi Televízió Szieszta Plusz című magazinműsorában érkezünk!