Színes adventi forgatag várja az érdeklődőket november 27-től a város főterén
Fotó: Szarka Lajos

A Város Karácsonyfája hagyományosan a Takarékpalota előtt díszíti a Kossuth teret, amelyet egy érkerti családi ház udvaráról adományoztak a városnak, hogy mindenki karácsonyfája lehessen. A 13 méter magas lucfenyőt ledes fényfűzérek, fénygömbök és csillagok, valamint fehér színű angyalkák és harangok díszítik. A fenyő mellett az ünnepekhez kapcsolódó építmények, a Mikulásház és a betlehemi jászol találhatók. A színpad a szokásokhoz híven a Polgármesteri Hivatal főbejárata előtt van felállítva, a Kossuth szobor előtt lesz elhelyezve a város adventi koszorúja.

Ünnepi fények a belvárosban

Ebben az évben az energiatakarékosság jegyében az ünnepi dekorációban kizárólag ledes, törpefeszültségű díszvilágítást alkalmaztak, a korábbi években használt, nagy energia igényű hálózati feszültséggel működő díszek helyett.

A Polgármesteri Hivatal homlokzata és a Kossuth tér óriás fáinak fényei időkapcsolóval vannak szabályozva, így azokat a 16-23 óra közötti időszakban csodálhatják meg a járókelők. A Kossuth tér - Dózsa György út - Zrínyi Ilona utca és Bethlen Gábor út eleje (Postaköz), azaz Nyíregyháza belvárosának kandelábereire kihelyezett fénymotívumok a közvilágítással megegyező üzemidőben díszítik városunkat.

Az adventi időszak állandó fénydíszei, a karácsonyi ünnep szimbólumai, a Betlehemi faház, a Város Karácsonyfája és a Városháza erkélyén lévő „Áldott karácsonyt!” felirat 0-24 órában díszítik a város főterét.

A díszkivilágítást november 27-én, Advent első vasárnapján 16 óra 30 perckor kapcsolják fel, ezt követi az első adventi gyertya közös meggyújtása a város adventi koszorúján. Az ünnepi fények 2022. december 31-ig díszítik a belvárost.

„Kis karácsony, nagy karácsony…”

A Kossuth téri adventi forgatagban a „Kis karácsony sétányt” hagyományosan a nyíregyházi óvodások díszítik fel. Az ünnepi látványosságokat a Vállalkozók Nyíregyházáért Egyesület felajánlásának köszönhetően – idén is 20 db kis gyökeres fenyőfa egészíti ki. Az un. kreatív dézsás fenyőfákat a NYÍRVV szakemberei fényfüzérrel díszítik, a további díszítést a nyíregyházi óvodások képzeletére, kreativitására bízzák, akik saját díszeikkel öltöztetnek pompás karácsonyfákat. A kis fenyőfák öltöztetésében mind a négy égtáj óvodásai részt vesznek, így az Eszterlánc Északi Óvoda, a Búzaszem Nyugati Óvoda, a Tündérkert Keleti Óvoda, és a Gyermekek Háza Déli Óvoda körzetéből is érkeznek gyerekek a Kossuth térre, akik elhozzák sajátkészítésű díszeiket. Adventet követően a kis fenyőket az óvodák ajándékba kapják, így az óvodások, saját óvodájuk udvarán ültethetik azt el.

Mikulás a Kossuth téren

December 4-től egészen december 11-ig naponta 13.00–19.00 óra között látogathatják meg a legkisebbek a Mikulást, a Város Karácsonyfája mellett álló Mikulás-házban.

Városi Karácsonyi Hangverseny

A hagyományos Karácsonyi Koncert december 16-án (péntek) 19.00 órakor kezdődik a Magyarok Nagyasszonya Társszékesegyházban, ahol a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar, és a Nyíregyházi Cantemus Kórus közös karácsonyi műsorát láthatják és hallhatják az ünnepváró nyíregyháziak. Vezényel: Szabó Soma Liszt-díjas karnagy.

Adventi forgatag, Karácsonyi vásár

A november 27. és december 31. közötti időszakban nyitva tartó ünnepi forgatagban 39 faházban, több mint 50 árus, és vásározó kínálja portékáit. A vendéglátó és ajándéktárgyakat forgalmazó egységek mellett bemutatkoznak a város és a megye ipar- és képzőművészei, kézművesei, termelői. Akik egyénileg, valamint az Aranykapu Művészeti Egyesület, vagy a Nyíregyházi Foglalkoztatási Paktum keretein belül mutatják be portékáikat.

Az Adventi Forgatagot színesíti, a felnőttek és gyermekek számára különleges élményt nyújtó óriáskerék, egy gyermek kisvasút és egy körhinta.

Ajándék lapcsánka

Nyíregyháza MJV önkormányzat a korábbi évek hagyományaihoz híven az adventi időszakban idén is frissen sült lapcsánkával várja csütörtökönként 15.30-tól az Adventi Forgatagban sétálókat.

Kulturális és szórakoztató programok a Kossuth téren

November 27. – december 18. között a Kossuth téren felállított színpadon színes programkínálat teremt karácsonyváró hangulatot hétfő kivételével a hét minden napján. Helyi fellépő csoportok, zenekarok, iskolák növendékei kedveskednek ünnepi műsorral.

Vasárnaponként a történelmi egyházak adventi műsorral és közös gyertyagyújtásra várják a városlakókat, a város adventi koszorújánál.

Programok kezdési időpontja: 16 óra 30 perc

November 27. (vasárnap)

Nyíregyházi Cantemus Kórus előadása

Első adventi gyertya meggyújtása az evangélikus egyház szolgálatával 

November 29. (kedd)

Nyíregyházi Bem József Általános Iskola Gárdonyi Géza Tagintézményének műsora

Vikár Sándor Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskola műsora

November 30. (szerda)

Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium műsora

Nyíregyházi Bem József Általános Iskola Herman Ottó Tagintézményének műsora

December 1. (csütörtök)

Nyíregyházi Göllesz Viktor Szakiskola, Általános Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény műsora

Nyíregyházi Móricz Zsigmond Általános Iskola Vécsey Károly Tagintézményének műsora

December 2. (péntek)

Csernák Mónika és Csernák Tibor előadása

A Muzsika Zeneiskola növendékeinek előadása

December 3. (szombat)

A Móricz Zsigmond Színház előadása

A Muzsika Zeneiskola tanárainak előadása

December 4. (vasárnap)

Ünnepi műsor, és a második adventi gyertya meggyújtása a görögkatolikus egyház szolgálatával

December 6. (kedd)

Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium műsora

Nyíregyházi Móra Ferenc Általános Iskola műsora

December 7. (szerda)

Nyíregyházi Bem József Általános Iskola Kazinczy Ferenc Tagintézményének műsora

Vikár Sándor Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskola műsora

December 8. (csütörtök)

Nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium és Kollégium műsora

Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium Szabó Lőrinc Tagintézményének műsora

December 9. (péntek)

Cserjési Beatrix és Szécsi Norbert előadása

A Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium Kürt együttese 

December 10. (szombat)

A Móricz Zsigmond Színház előadása

Hang-Szín Musical és Színitanoda előadása

December 11. (vasárnap)

Ünnepi műsor, és a harmadik adventi gyertya meggyújtása a római katolikus egyházközség szolgálatával

December 13. (kedd)

Nyíregyházi Bem József Általános Iskola műsora

Nyíregyházi Móricz Zsigmond Általános Iskola műsora

December 14. (szerda)

Nyíregyházi RIDENS Gimnázium, Szakgimnázium, Szakiskola és Kollégium műsora

Nyíregyházi Bárczi Gusztáv Általános Iskola, Készségfejlesztő Iskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény műsora

Nyíregyházi Apáczai Csere János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola műsora

December 15. (csütörtök)

Nyíregyházi Vasvári Pál Gimnázium műsora

Nyíregyházi Móricz Zsigmond Általános Iskola Kertvárosi Tagintézményének műsora

December 16. (péntek)

Kazár Tíciána – Horányi Tamás, Tamás Attila előadása

Szabolcsi Koncert Fúvószenekar előadása

December 17. (szombat)

A Móricz Zsigmond Színház előadása

LUNA Énekstúdió előadása

December 18. (vasárnap)

Ünnepi műsor, és a negyedik adventi gyertya meggyújtása a református egyház szolgálatával

Városi Szilveszter

Nyíregyháza MJV Önkormányzata 2022-ben nem rendez szilveszteri utcabált, és ebben az évben a tűzijáték is elmarad. Az adventi forgatag és vásár, Szilveszter éjjelén is várja azokat a nyíregyháziakat, akik hagyományosan minden évben a város főterén köszöntik az újévet.