Színekről álmodtam – Megnyílt Gonda Zoltán kiállítása a Pál Gyula Teremben
Nyíregyháza és Debrecen alpolgármestere is köszöntötte Gonda Zoltán Nyíregyházán született, de Debrecenben élő festőművész kiállításának közönségét a Pál Gyula Teremben. A festészet napja alkalmával nyílt tárlat a Színekről álmodtam címet kapta, és november 13-ig fogadja a látogatókat.
Október 18. Szent Lukács, a festők védőszentjének napja, a magyar festészet ünnepe. Sőt, a teljes október a festészet hónapja. Ez alkalomból nyílt a Pál Gyula Teremben Gonda Zoltán kiállítása. Szülővárosában ez az első önálló tárlata, mely egy kicsit betekintést ad a szomszéd város képzőművészetébe is. E jeles alkalomra pesti tárgyalásairól Nyíregyházára igyekezett a debreceni alpolgármester, hogy köszöntse a művészt és a nyíregyházi közönséget. „Én csak sütkérezek egy olyan dicsőségben, mely nem Debrecené, hiszen ez egy nyíregyházi rendezésű tárlat. Debrecen inkább az irodalom városa...” – fogalmazott dr. Puskás István alpolgármester, majd sorolta grafikai és festészeti hagyományait, kiválóságait.
„Debrecen viszonya a képzőművészettel messze több mint a Déri Múzeumban látható Munkácsy- trilógia, amivel szokás Debrecent a festészet területén azonosítani. Ha debreceni hagyományokat keresünk a képzőművészetben, akkor a grafikáig érünk el, ha egy karakteres tradíciót próbálunk meg beazonosítani a debreceni kultúratörténetben a képzőművészet területén, akkor megtaláljuk ezt a grafika műfajában, ami a református kollégium idejéig visz minket vissza, hiszen a református kollégiumhoz köthető könyvnyomtatás és könyvipar a grafika műfaját éltette évszázadokon keresztül.”
A nyíregyházi alpolgármester a megnyitó előtt köszönte meg a művész felajánlását, mely ajándék képekről szólt, arról, hogy díszítsék városunk középületeit, intézményeit.
„Mindig is hangoztatom, hogy a modern festészetnek, a kortárs festészetnek helye van a galériákban, a múzeumokban. Éppen azért, hogy egy olyan lenyomatot kapjunk a korról, egy olyan látásmódot, ahogyan ezek a művészek a korszakot látják. Gonda Zoltán meg egy kiemelkedő művésze Debrecennek, rengeteg tárlattal, rengeteg első díjjal, nemzetközi utazásokkal, rengeteg festménye van magángyűjtőknél és múzeumokban is” – nyilatkozta dr. Ulrich Attila alpolgármester.
Nyíregyháza nekem jobban tetszik mint város, szerkezetileg, építészetileg, holott Debrecenben élek már ’55 óta – mesélt a múltról a művész. Két évig lakott Nyíregyházán, itt keresztelték a római katolikus templomban, azután a nagyszülőkhöz, Kisvárdára költöztek. A lelke mindig a megye felé fordul forma- és színvilágban is. Az ELTE-n szerzett bölcsész diplomát, keveset könyvtároskodott is, de a ’60-as évektől már csak a művészettel foglalkozik.
„A színek azok... minden képnél más az alapötlet. Egy kép nálam mindig úgy készül, hogy van egy érzelmem, van egy konkrét helyi vizuális élményem, és a kettő kombinációjából tudok létrehozni egy-egy felületet, egy-egy képet. Idegen szemmel másképp lehet mindent látni, mert nekem olyan, mintha ahány kép, annyiféle lenne, holott azt szokták mondani, hogy egy nyelvben beszélek – ami természetes is. Az idehozott munkáimból Nyíregyháza városnak ajánlottam fel 8-9 képet, és a jelenlegi kiállításból a Zenészek hajnali hazatérése című nagyméretű képet szintén a városnak adományoznám” – nyilatkozta Gonda Zoltán.
Gonda Zoltán Debrecenben élő festőművész kiállítása a Pál Gyula Teremben november 13-ig tart nyitva.