Retró Nyíregyháza sorozat 7. rész - A Városi Tanács 1966-ban

Retró Nyíregyháza sorozat 7. rész - A Városi Tanács 1966-ban
Retró Nyíregyháza sorozat 7. rész - A Városi Tanács 1966-ban

A Kossuth tér egyik központi épülete a városháza, melynek földszinti traktusát 1840–42-ben, míg az emeleti részét 1871–72-ben építették. A tanácsrendszer 1950-ben történt bevezetésével egészen a rendszerváltásig az épület városi tanácsként funkcionált. Az épület középső főbejárata, hármas árkádjával tartja az erkélyt. Ez alatt a diákok nem mentek át, még eső vagy hóvihar esetén sem, hanem babonásan kikerülték, mert az árkádok alatti átjárás másnapi szerencsétlenséget jelentett az iskolában, vagy minimum egy elégtelen osztályzatot. Ezért is hívták az árkádos bejáratot szekundás kapunak. A fényképen a fák hűvösében néhány hatvoltos Trabant gépkocsi parkol, az épület előtt pedig felbukkan a villamos vonala is.

A fotót Bakonyi Béla készítette 1966-ban a budapesti Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata megbízásából.

 

(Szerző: Holmár Zoltán történész)