„Polgárőr Érdemkereszt” arany fokozata kitüntetésben részesült Szomor Péter alezredes
A 2017-es év mérföldkő volt a 27 éves Polgárőrség életében – hangzott el egyebek mellett ez is március 24-én, az Országos Polgárőr Szövetség éves küldöttértekezletén.
Az Országos Rendőr-főkapitányság Auditóriumában tartotta meg küldöttgyűlését 2018. március 24-én az Országos Polgárőr Szövetség. Az eseményen megjelent dr. Pintér Sándor belügyminiszter, Papp Károly rendőr altábornagy, országos rendőrfőkapitány, dr. Hatala József, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke, dr. Mógor Mária Judit, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hatósági főigazgató-helyettese, Schmehl János bv. vezérőrnagy, a Büntetés-végrehajtás Országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese, dr. habil. Boda József nb. vezérőrnagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészeti Karának dékánja. Ott volt még Ludvik Jonas, a Szlovéniáért Vívott Háború Veteránjainak Szövetségének tiszteletbeli elnöke, Ciril Magdic, a Muravidéki Rendőri Veterán Egyesület tiszteletbeli elnöke, Mester András, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség titkára és Orosz János, a Kárpátaljai Magyar Polgárőrökért Társadalmi Szervezet elnöke is.
Dr. Túrós András az Országos Polgárőr Szövetség elnöke beszédében az elmúlt hat év sikerességét ismertette. Mint elmondta, a 2012-ben indított fejlesztési terv sikeresen lezárult. 2018-ban már 63 ezer polgárőr lát el önkéntes szolgálatot a közbiztonság védelmében, és a bűnmegelőzés érdekében. Az Országos Polgárőr Szövetség elnöke kiemelte, hogy mindez nem jöhetett volna létre Magyarország Kormányának és Belügyminisztériumának kiemelt támogatása nélkül. A fejlesztési terv értékelésében kitért a Polgárőr törvény megújítására, a belső és jogi normák felülvizsgálatára, a technikai fejlődésre, a Polgárőr Akadémia létrehozására. Magyarországon a polgárőrök egyre több szolgálatot teljesítenek. Az elmúlt évben 9,2 millió szolgálati óra lett regisztrálva, ebből 1,5 millió óra a rendőrséggel közösen. A Rendőrség mellett a Polgárőrség kapcsolata kiemelkedő a helyi önkormányzatokkal. Egy tavalyi felmérés alapján az önkormányzatok 90 százaléka fontosnak tartja a polgárőr egyesületek működését, támogatását.
Dr. Pintér Sándor gratulált a polgárőrök 2017-es évben elvégzett önkéntes szolgálataihoz, s megköszönte, hogy a Rendőrség és Katasztrófavédelem mellett jelen vannak a társadalom mindennapjaiban. Elmondta, hogy 2010-hez képest ma már felére csökkent a bűncselekmények száma és a közös munkának köszönhető az is, hogy Magyarország bekerült a világ 15 legbiztonságosabb országa közé. Méltatta, hogy a polgárőrök soron kívüli feladatokat is végeznek, így a rendkívüli időjárási viszonyokban is segítenek. A belterületeken és a külterületeken kapocsként fogják össze és támogatják a hatóságok munkáját. A polgárőrök helyt álltak az elmúlt hetekben történt rendkívüli havazás során, azokon a településeken is, ahol közel ötvenezer háztartásban szünetelt az áramszolgáltatás. A 300×100 Biztonság program kapcsán a hármas tengely (rendőrség, önkormányzat, polgárőrség) sikeres együttműködését dicsérte. A fiatalokkal való foglalkozás során kiemelte az Egy Iskola, Egy Polgárőr Program fontosságát. Mint elmondta, a program biztonságot nyújt az iskolák környékén a gyermekek védelmében. Ugyanakkor dr. Pintér Sándor elvárásokat is megfogalmazott a polgárőrök felé. Továbbra is kérte, hogy növeljék a közterületi szolgálati órák számát, az ifjúsággal való foglalkozást, az soron kívüli feladatokban való részvételt. Végezetül köszönetét fejezte ki a polgárőröknek és családtagjaiknak.
A küldöttgyűlésen elfogadásra került az OPSZ 2017-es évi munkájáról, az Etikai Bizottság és a Felügyelő Bizottság munkájáról szóló beszámoló, valamint az OPSZ 2018-as költségvetési tervezete. Döntöttek a 2018-as év tagdíj megállapításáról, melyet dr. Fekecs Dénes, az OPSZ gazdasági és pénzügyi elnökhelyettese javaslata alapján, mint megyei, mint egyesületi szinten nulla forintban állapítottak meg. A küldöttgyűlés azt a javaslatot is megszavazta, hogy Sallay Sándort az Országos Polgárőr Szövetség Lovas Tagozatának tagját tiszteletbeli polgárőrnek nyilvánítsák. Sallay Sándor elismert és nemzetközi hírnevének örvend, lovas szakember, évek óta mind elméleti és gyakorlati előadásával segíti az Országos Polgárőr Szövetség Lovas Tagozatának munkáját a lovas polgárőrök oktatását.
A hozzászólások és a szavazások után elismerések és kitüntetések átadása következett. Dr. Pintér Sándor dr. Túrós Andrásnak a bűnmegelőzés és a veszélyelhárítás területén végzett több évtizedes kimagasló tevékenysége elismeréséül miniszteri emléktárgyat adományozott.
A belügyminiszter emellett még dicséretben és tárgyjutalomban részesítette:
Óvári Attila Mihályt, a Békéscsabai Jaminai Polgárőr Egyesület tagját, a Békéscsabai Ifjú Polgárőr Centrum elnökét;
Cseh László Jánost, a Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetsége elnökét, az OPSZ elnökségi tagját;
Vass Miklóst, a Nógrád Megyei Polgárőr Szövetség elnökét, az OPSZ elnökségi tagját;
Battancs Erikát, az OPSZ Határvédelmi Polgárőr Tagozat titkárát;
Lüvi-Funk Alexandrát, a Nyúli „Bűnmegelőző” Polgárőr Egyesület tagját;
Feketéné Laczlavik Ildikót, a Községi Polgárőrség Egyesület Jászalsószentgyörgy elnökét;
Bán Gábort, az OPSZ Ifjú Polgárőr Tagozatának elnökét.
Papp Károly r. altábornagy a Rendőrség és a Polgárőrség közötti együttműködés keretében kifejtett kimagasló tevékenységéért Országos rendőr-főkapitányi tárgyjutalomban részesítette:
Barcza Lászlót, a Pápa Városi Polgárőr Egyesület elnökét
Verebes Istvánnét, a Pomázi Polgárőr Egyesület elnökét
Vendler Józsefet, a Zalaegerszegi Városi Közbiztonsági Polgárőr Egyesület elnökét
Poór Gyulát, a Somogy Megyei Polgárőr Szövetség elnökét, az OPSZ elnökségi tagját
Csorba Sándort, az OPSZ Határvédelmi Polgárőr Tagozat elnökét
Nagy Lászlót, az Esztergom-Kertvárosi Polgárőr Egyesület elnökét
Bedi Ákost, a Vas Megyei Polgárőr Szervezetek Szövetsége elnökét.
Dr. Túrós András a Polgárőr Érdemkereszt Arany fokozata kitüntetést adta át az alábbiaknak:
Várnai Péter, a Budavári Polgárőrség tagja
Stang Tibor János, a Sellye Városi Tűzoltó Polgárőr Egyesület tagja
Madari Róberte, a Szabó Mihály Polgárőr Egyesület Lakitelek tagja
Szabó János, a Dobozi Polgárőr Egyesület elnöke
Gilányi Attila, a Sajószentpéteri Polgárőr Egyesület elnöke
Petrity Rudolf, a Tisza-Táj Polgárőr Egyesület elnöke
Szloboda György, a Dunaújvárosi Táborállási Polgárőrség elnöke
Visi Zoltán József, a Rába-Menti Polgárőr Egyesület tagja
Büte András Gábor, a Hajdúszovát Polgárőr Egyesület tagja
Szabó László, a Bodonyi Polgárőr Egyesület tagja
Tóth Imre, a Nagyközségi Polgárőr Egyesület Jászladány tagja
Beck Attila, a Császár Község Polgárőr Egyesület elnöke
Balogh János, a Tari Polgárőr Egyesület elnöke
Bányai József, a Pilisjászfalui Polgárőr Egyesület tagja
Kovácsné Hosszú Gizella, a Somogyzsitfai Polgárőr Egyesület tagja
Kosztyu László, az Apagy Polgárőr Egyesület elnöke
Hermanovszky Ferenc, a Dunaföldvári Polgárőrség elnöke
Németh Tibor, a Rönöki Polgárőr Egyesület elnöke
Kovács Ervin, a Balatonkenesei Polgárőr Egyesület tiszteletbeli tagja
Zobbné Szummer Mónika, a Szentpéterúri Polgárőr Egyesület tagja
Dr. Füle Ferenc, a Zuglói Polgárőrség tagja, a Budapesti Polgárőr Szövetség Felügyelő Bizottság tagja
Szomor Péter, a Nyírbátori Polgárőrség tagja
Dr. Christián László, az Országos Polgárőr Szövetség elnökségének tagja
Fuchs Balázs rendőr törzszászlós, a Perenye község körzeti megbízottja
Ciril Magdic, a Muravidéki Rendőri Veterán Egyesület tiszteletbeli elnöke
Ludvik Jonas, a Szlovéniáért Vívott Háború Veteránjainak Szövetségének tiszteletbeli elnöke és a Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának elnöke.
Elnöki dicséretet és tárgyjutalmat vehetett át:
Mester András, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség titkára
Orosz János, a Kárpátaljai Magyar Polgárőrökért Társadalmi Szervezet elnöke
Dobos Ágnes, a Szigetmonostori Polgárőr Egyesület elnökhelyettese, társadalmi ellenőre
Szabó Tiborné, a Polgári Polgárőr Egyesület elnöke
Kovács István, a Soproni Polgárőr Egyesület tagja.
Forrás: opsz.hu