Plusz támogatást adott a város a közös cél, a romák sikeres integrációja érdekében
Plusz támogatásban részesítette a pandémiás idők ellenére Nyíregyháza MJV Önkormányzata a Nyíregyházi Roma Települési Nemzetiségi Önkormányzatot. A szerződés szerinti egymillió forintot a közeljövőben fogják felhasználni a két roma lakótelepet érintő programokban – mondta az aláírást követően a Nyíregyházi Televíziónak Balogh Artúr. A nemzetiségi önkormányzat elnöke a városvezetéssel való korrekt együttműködésről, partneri kapcsolatról is nyilatkozott, a céljuk, hogy a Huszártelepen lakó cigányság minél jobban, egészségesebben, magasabb életszínvonalon éljen, amihez a két, városházi projekt is nagyban hozzájárul.
Balogh Artúr arról tájékoztatott, a városvezetés széleskörűen határozta meg a támogatás felhasználási célját, beleértve az oktatást, képzést, kulturális és egyéb programokat, s õ abban bízik, mindkét telepen élők javát fogja szolgálni ez a plusz egymillió forint. Az elnök hozzátette, az állami és az önkormányzati támogatás mellett pályázati forrásokhoz is jutnak, ami összesen akár 4,2 millió forint is lehet éves szinten, s nem mindegyik önkormányzatnak van ilyen jó lehetősége.
Partneri kapcsolat
– Hála Istennek, a kisebbségi önkormányzatnak és a városi vezetésnek olyan konstruktív együttműködési lehetőséget biztosító helyzet alakult ki, hogy most úgy látszik, a cigányoknak, a cigány önkormányzatnak és a városnak is jobb partneri kapcsolata lesz, mint ezelőtt egy évvel. A polgármester úrral is volt már egy sikeres találkozóm. A városnak különböző intézményeivel sikeresek a megállapodások, az együttműködések és azok a programok, amelyek folynak a két lakótelep rehabilitációs programjában. Kezdik felvenni a kapcsolatot a kisebbségi önkormányzattal, mely automatikusan be fog csatlakozni ebbe a programba. Mindent megteszünk azért, hogy ezek a lakók örömmel és egészséges körülmények között éljenek ezen a lakótelepen, ahol az új lakások várnak rájuk.
„Összefésülődtek” az álláspontok
Az egyeztetések tehát folytatódnak az önkormányzatok között, amit azért is tart fontosnak Balogh Artúr, mert nemrég volt egy váltás náluk. Mint mondta, talán nem ismerték egymás elvárásait, kötelezettségeit, a kisebbségi önkormányzatban is voltak szokatlan dolgok, össze kellett szokniuk. Így egy új önkormányzatuk jött létre új struktúrával, szemlélettel, s most össze kellett egyeztetni azokat a dolgokat, amiket ők szeretnének elérni, illetve azon ügyeket, amiket a város szeretne, hogy a nemzetiségi önkormányzat vinné. Ezek „összefésülődtek”, s úgy érzi, talán elindul egy jobb folyamat a cigányok részére. Ennek része a Keleti lakótelep rehabilitációs programja, amit õ másfél évtizeddel ezelőtt másképp képzelt, s úgy fogalmazott, a helyzeten ugyan nem tudnak változtatni, de javítani igen. Mint ismert, párhuzamosan fut két önkormányzati projekt az integráció és esélyegyenlőség jegyében, mely a Keleti és a Huszár lakótelepet is érinti, a „Közösen a kiútért” és a „Szociális városrehabilitáció Nyíregyháza szegregált területein” projekt. Előbbinek például az oktatásban, képzésben, felzárkóztatásban, közösségfejlesztésben van nagyobb szerepe, utóbbi főként az infrastruktúra javítására koncentrál, a huszártelepi lakások jó részének felújításával. Ugyanakkor sok az ott élők között az akár jelentős köztartozást felhalmozó család.
Mérsékelni a kilakoltatást
– Mi azt szeretnénk ebben elérni inkább, hogy minden család fedél alá kerüljön, ez mindenképpen fontos számunkra, és minél kevesebb legyen a kilakoltatás. A tartozások nemcsak a lakbértartozások, hanem a vízdíj, meg egyéb köztartozások, amik ott felhalmozódnak. A sajtóban, médiában pedig feltupírozzák úgy, hogy ez pedig lakbér, s a cigányokra utaló jelként, megbélyegzi a cigányt, hogy még ezt sem tudják. Azt mondom, hogy ezt majd még össze kell rakni a cigány kisebbségi önkormányzatnak, a városnak, s nem utolsósorban a cigánysággal, közös nevezőként kell megtalálni azt a pontot, hogyan tudunk ezen változtatni, ha más nem, legalább mérsékelni a kilakoltatást és megakadályozni.
Korrigálni a hibákat
Balogh Artúr hangsúlyozta, azt szeretnék, hogy a cigányok minél jobban, egészségesebben éljenek, fejlődőképesek legyenek, a szellemi tudásuk és életszínvonaluk növekedjen. A lakásfelújításokat illetően hozzátette, először magánemberként szemlézte a folyamatot, sokszor felháborodva, de most úgy érzi, ez egészen megváltozott, jobb, minőségi munkát lát, konstruktívabbak, együttműködőbbek a kivitelezők. Azt ígérte, elkészíti szakmai javaslatait, a penészesedés és egyéb hibák ellen, melyek kiigazítására együttműködési szándékot tapasztalt a vezetéstől, költségvetési szempontból is. A roma nemzetiségi önkormányzat elnöke úgy látja: ha ezeket korrigálja a város vezetése, akkor azt mondja, számára és a lakók számára elfogadható otthona lesz a cigányságnak, mert nekik ez a legfontosabb. – Ha az élet működni fog a Huszár lakótelepen, akkor azt fogjuk mondani, hogy a kisebbségi önkormányzat is hozzájárult, hogy sikeres legyen ez a program – fogalmazott.
Ilyen felújított lakásokba költöznek a Huszártelepre a Keleti lakótelepről.
Ezek a felvételek a Viola utcán készültek, renoválás után, átadás előtt, de a Dália utcán is hasonló képek fogadják az érkezőket.