Nyíregyházán járt Nógrádi Gábor költő, forgatókönyvíró

Máj 11, 2018

2000-ben a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa YBBY-díjával jutalmazott író a Pete Pite című kötet előtt megírt már hat filmforgatókönyvet – köztük az Egy szoknya, egy nadrág, vagy a Sose halunk meg Koltai filmet. Ebben megjelennek szülővárosa, Nyíregyháza utcái, a piac, az író számára ismerős karakterek.

Megosztott az olvasói ízlés

Utalva kollégái munkásságára, úgy vélte, nagyon megosztott az olvasói ízlés. Olvasásszociológus tudná csak megmondani, melyik az a 8-10 olvasói csoport. Kinek milyen irodalom tetszik, és miért.

Az egyiknek Leiner Laura tetszik, a másiknak Nógrádi, a harmadiknak Csukás, a negyediknek Nemere István. Tehát mindegyiknek más és más ízlése van. Ezen belül persze vannak divatok. Van amikor jobban mennek a naplóregények, vagy jobban mennek a vámpírtörténetek, vagy a varázstörténetek, mint a Harry Potter. Én azt gondolom, az én olvasóim az igazi könyvimádó olvasók.

– fogalmazott Nógrádi Gábor.

Vagyis kicsit humoros, kalandos, izgalmas, érzelmes, olvasásba bevezető ifjúsági irodalom, ami majd egy felnőtt olvasóban kapja meg igazán a szerepét.

Első könyvéből szinte azonnal film is született

Nógrádi legelső olvasásélménye a 12 hónap című orosz mese volt, melynek sztoriját épp most írta bele egy novellába. Utána az Öreg néne őzikéje jött.

A Gyerekrablás a Palánk utcában volt az első saját könyve, melyből rögtön film is született. Saját bevallása szerint arról álmodozott diákként a 2-es iskolában, hogy költő lesz. Nagyon ritkán mind a mai napig kirobban belőle a líra.
Megírta aztán a Galambnagymamát, megszületett Az anyu én vagyok, A pénz nem a fákon nő, Az édes Munyimunyi és a többiek. A zseni könyvek.

Nógrádi Gábor úgy mondja:

Az alaptételem az, ami miatt idejöttem például író-olvasó találkozót is tartani, hogy minden gyerek zseninek születik. Legalábbis tehetségesnek. És ha sikerül megőrizni tehetségét az iskola és a szülők, valamint a társadalom segítségével, akkor ez a tehetség később nagyon-nagyon hasznos lesz az ő számára és a társadalom számára is, ezért fontos a sok zseni könyv.

Nógrádi Gábor Gergely fiával tovább dolgozik az Újramesélt klasszikusok sorozaton. A mai gyerekek, fiatalok kezébe olyan stílusban és olyan terjedelemben adják a nemzeti és világirodalmat, mely nem riasztja, inkább vonzza az olvasókat. Megszeretteti a könyvet, ami valamit mindig ad nekünk.

 

Matyasovszki Edit

Előző hír
Swing, szerelem, Szulák - koncert a VMKK-ban
Következő hír
Beszélgetés egy 56-os hazafival

Kapcsolódó híreink