Nincs mese, első a vese
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a vese fontos szerepére, a vesebetegség, veseelégtelenség megelőzésére. A vesebetegség népbetegség, melynek kialakulásában a cukorbetegség, a hipertónia, az elhízás és az időskor kiemelt szerepet játszik. Ezek megelőzésében a veszélyeztető tényezők (rizikófaktorok) korai felismerése, kezelése, ennek érdekében a szűrővizsgálatokon való részvétel fontos tényező.
SOKSZOR ÉSZRE SEM VESZIK...
A vese elsődleges feladata a testfolyadékok egyensúlyban tartása, a felesleges ásványi anyagok és anyagcseretermékek kiszűrése a vérből, melyek a vizelettel ürülnek ki. Emellett fontos szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában, a vörösvértestek képzésében, az egészséges csontozat fenntartásában. A vesék betegségei kialakulhatnak akutan, de gyakrabban lassan, tünetmentesen fejlődnek ki, így a betegek nem is vesznek tudomást betegségükről, csak a súlyos, életveszélyes állapot kialakulásakor figyelnek fel a vesebetegségekre. A korai felismerése lehetőséget teremt a gyógyításra, a krónikus betegség előrehaladásának lassítására, a betegek életminőségének javítására, a súlyos szövődmények megelőzésére, a hatékony rehabilitációra.
400 EZREN A TRANSZPLANTÁCIÓS LISTÁN
A vesebetegség, a veseelégtelenség meghatározza a lakosok rövid és hosszú távú életkilátásait, a betegek életminőségét, halálozását is. Nagy felmérések szerint a vesebetegség a lakosság 10–14 százalékában jelentkezik, ez világviszonylatban 500 millió embert jelent. Magyarországon ez több mint 600 000 ember, minden 10. lakos érintett. A világon több mint 2,5 millió lakos részesül dialízis kezelésben. (2,25 millió művesekezelésben, 272 ezer hasűri dialízisben, 678 ezer beteg él transzplantált vesével). Hazai adatok szerint évente 12 000 betegnél kerül sor művesekezelésre, a betegek 50 százaléka 65 év feletti. 2015-ben Európában 40 000 vesebeteg szerepelt a vesetranszplantációs várólistán, Magyarországon a várólistán lévő betegek száma 1145. 2015-ben 343 vesetranszplantáció történt, az élődonoros transzplantációk száma 40 volt. Az Eurotranszplanttal kialakított hatékony együttműködés keretében az elmúlt évben 73 vesedonor szervet kaptunk. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében Kisvárdán, Mátészalkán, Nyíregyházán szervezett formában történik a belgyógyászati vesebetegek járó-, fekvőbeteg szakellátása és dialízis ellátása. Mindhárom központban a hét minden munkanapján a nephrológiai szakrendelés a betegek rendelkezésére áll. 2015. december 31-éig 372 beteg részesült vesepótló kezelésben. 2015-ben Szabolcs megyéből 19 betegnél került sor vesetranszplantációra.
EGY NAP A BETEGEKÉRT
Az időben elvégzett vér-, vizeletvizsgálat lehetőséget teremt a vesebetegség korai felismerésére, a hatékony kezelésre, a veseműködés romlásának megállítására, a társuló szív-érrendszeri szövődmények megelőzésére. A legfontosabb teendő a megelőzés, ennek érdekében a rizikófaktorok (időskor, elhízás, hipertónia, diabétesz) megfelelő kezelése.
[REKLAM]
A vesebetegség korai felismerése és kezelése, a vesebetegek gondozása lehetőséget teremt az állapot stabilizálására, a dialízisig terjedő idő meghosszabbítására, a hatékony transzplantációs program működtetésére.
FONTOS A FIGYELEMFELHÍVÁS
A nemzetközi és a hazai kezdeményezésekhez évek óta csatlakozik a B. Braun Avitum dialízis hálózata is. A nyíregyházi dialízis központ, a Vesebetegek Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesületével közösen lakossági fórumon hívja fel a figyelmet a vesebetegségek jelentőségére, a megelőzés fontosságára (2016. március 10. 14:00 óra, Korzó Bevásárlóközpont B épület II. emeletén, 2 Step Tánciskola).
Dr. Szegedi János főorvos,
a nyíregyházi Művese Állomás orvos-igazgatója