Negyed század: a rendszerváltás kezdetei Nyíregyházán
Negyed század: a rendszerváltás kezdetei Nyíregyházán

Nyíregyháza régebbi és mai története egyaránt szolgál érdekességekkel a Szabolcs-Szatmár-Beregi Szemle új számában. Kührner Éva Korompay-Klekner Károly sebészorvost mutatja be, aki 1915-től három évtizedig volt a nyíregyházi kórház igazgatója, és emelte az intézményt rangos kutató-gyógyító hellyé.

A nagy tudású orvos-szervező ötven éve hunyt el. Héjja Julianna Erika a Nyíregyházát benépesítő Békés vármegyei családok történetét dolgozta fel. Pethő József tanulmányában Krúdy Gyula nyírségi regényeit veszi nagyító alá. A Vidéki rendszerváltók című sorozat 2. részében Seszták Oszkár Fidesz-politikussal készült beszélgetést közöl a Szemle. A szerzők – Vitál Attila, Drabancz Róbert – a párt 1988. évi megalakulásának megyei körülményeiről, a parlamenti bejutásról, majd az első kormányalakításról kérdezték a megyei közgyűlés hivatalban lévő elnökét. A Szemle interjúját Orendi Mihály sportvezetővel, Nyíregyháza díszpolgárával Marik Sándor készítette. A recenziók között Jánosi Zoltán könyvéről (Örvénylő himnuszok) és Karádi Zsolt kötetéről (Portrék – albumba simulva) olvashatunk értékelést.