Megyei katasztrófavédelem: Advent idején nagyobb a lakástüzek veszélye

Nov 27, 2020

Vasárnap gyújtjuk meg az adventi koszorú első gyertyáját, ezzel elkezdődik az ünnepi készülődés, a várakozás időszaka. Ha azonban nem biztonságos koszorút veszünk vagy készítünk, esetleg nem megfelelő helyre tesszük az adventi díszt, könnyen bekövetkezhet a baj, amikor már csak a tűzoltók segíthetnek.

Ősszel és télen naponta harminc lakástűzhöz riasztják a tűzoltókat, átlagosan negyvenöt percenként kigyullad egy lakás. A lángok legtöbbször egy-két négyzetméteren pusztítanak, de naponta két-három lakás lakhatatlanná válik a tűz miatt, kétnaponta meghal valaki lakástűzben, holott ezek a tragédiák könnyen megelőzhetőek lennének. Idén már 5950 lakástűz volt, 482 ember szenvedett füstmérgezést, eddig 87-en haltak meg tűz miatt. Ezek az országos adatok. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ebben az évben, november 27-éig 364 lakástűz volt, 28-an szenvedtek füstmérgezést és 6-an haltak meg tűz miatt.

Hazánkban idén csaknem 6 ezer lakástűzben 102 ezer 400 négyzetméter épített terület semmisült meg.

A napokban a legtöbben otthonaikat (akár) tűzveszélyes dekorációval, adventi koszorúval egészítik ki. Mindegy, hogy mi magunk készítjük el a koszorút, vagy készen vásároljuk azt, a legfontosabb, hogy a gyertyák alatt legyen egy nem éghető alátét. Tavaly hazánkban negyvenkilenc lakástűz keletkezett adventi koszorúk miatt. Idén november 24-én Gádoroson már vált lakhatatlanná egy nyolcvan négyzetméteres családi ház egy korán meggyújtott adventi koszorú miatt.

Nem elég, ha biztonságos egy koszorú, az elhelyezésére is figyelni kell. A koszorú környékén ne legyen semmilyen éghető anyag, hiszen a tűz könnyen átterjed a koszorúról az asztalon lévő tárgyakra, függönyre, ablakkeretre. A legbiztosabb megoldás, ha csak akkor ég a koszorún a gyertya, amikor a szobában tartózkodunk. Sose hagyjuk az égő gyertyákat felügyelet nélkül.

A lakásban lévő, egyre több műanyagot tartalmazó tárgy és bútor miatt gyorsabban terjed a tűz, mint ötven évvel ezelőtt, és több mérgező füst is keletkezik. Minél hamarabb észrevesszük, hogy kigyulladt valami a lakásban, annál nagyobb eséllyel tudjuk saját kezűleg eloltani, több időnk van kimenekülni és a tűzoltókat hívni, akik egy kisebb kiterjedésű tűz esetén több értéket tudnak megmenteni. A tüzek korai észlelésének legjobb módja, ha beszerzünk egy füstérzékelőt, akár ajándékként.

 

Fotó: Szőke Péter (BM OKF)

Forrás: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Előző hír
Végéhez közeledik a Benczúr-Bessenyei tereket övező felújítás: ismét használható a parkoló
Következő hír
Kijárási korlátozás ideje alatt bankautomatát tört fel

Kapcsolódó híreink