Megemlékezés – Koszorúkat helyeztek el az elhurcolt postások emléktáblájánál

Nov 4, 2024

Megemlékezést tartottak a második világháború végén elhurcolt postások emléktáblájánál hétfő reggel Nyíregyházán. A koszorúkkal azon 24 postás emléke előtt hajtottak fejet, akiket 1944-ben hurcoltak málenkij robotra a Szovjetunióba.

Méltóképpen emlékeznek rájuk

Korai volt az öröme Nyíregyháza lakóinak 1944 októberében, ugyanis nem sokkal azután, hogy felszabadulhattak a német uralom alól, a szovjet katonák a málenkij robot kifejezésre hivatkozva kényszermunkára hurcolták a polgári lakosság egy részét. A vármegyéből több mint 13 ezer civilt vittek el, ebből közel 7000-en nyíregyháziak és környékbeliek voltak. Sokakat egyszerűen az utcákról szedtek össze, másokat a munkahelyükről vittek el. Az elhurcoltak között volt 300 vasutas, valamint több olyan nyíregyházi postás is, akik az 1-es posta épületének helyreállítása közben kerültek fogságba. Róluk szólt az a megemlékezés, melyet a számukra állított emléktáblánál tartottak a Bethlen Gábor utca 4. szám alatt. Az eseményen Papp László, az 1-es posta vezetője mondott beszédet. Kiemelte: a történteknek már 80 éve.

Már nagyon régen, 80 éve történt ez a szörnyű nap. A szovjet hadsereg emberei összeszedték a városban a civil lakosság egy jelentős részét, köztük 24 postás dolgozót, akiket elhurcoltak a Szovjetunióba, málenkij robotra, kényszermunkára. S mindössze egy volt kollégánk tért vissza közülük. 2001-től emlékezünk rájuk, amióta nyilvánosságra kerültek a történtekkel kapcsolatos adatok és kutathatóvá vált az adatbázis – ismertette Papp László, s hozzátette: ebben az időben a Posta című szakmai lap egy olyan cikksorozatot indított az elhurcolt postásokról, melynek eredményeképpen gyűjtéseket szerveztek. Ennek köszönhetően az akkori megyei és városi önkormányzat támogatásával állították 2001-ben azt az emléktáblát, melynél most is összegyűltek az emlékezők.

Fenntartani az emlékezés lángját

A postavezető még elmondta: kötelességüknek érzik, hogy minden évben tisztességesen megemlékezzenek egykori postás kollégáikról, hiszen szinte felfoghatatlan az a tragédia, mely őket és családtagjaikat sújtotta. Azt is hangsúlyozta: a mai generációknak is meg kell ismernie ezeket a történelmi tényeket, hogy tanulhassanak belőlük.

Én azt gondolom, mindenképpen figyelmeztetés kell, hogy legyen ez mindenki számára. A mai világban ugyanis érthetetlen már számunkra, különösen a mai fiataloknak, hogy ilyen dolgok megtörténhettek, s mindenkinek azon kell munkálkodnia a saját területén, hogy ilyenek és ehhez hasonlók soha többé ne történhessenek meg a jövőben – fejtette ki.

A vármegyei közgyűlés és a városvezetés is koszorúk elhelyezésével emlékezett meg az elhurcolt postásokról. Az elhunytak családtagjai pedig virágot tűztek az 1-es posta bejáratánál található emléktábla alá. A magyar állam az egykori Szovjetunió területén már több mint 300 emlékhelyet létesíttetett a régi munkatáborok és azok temetőinek helyén. Papp László szerint, ezek az emléktáblák is segítik majd a jövő generációja számára megismerni a múltat és fenntartani az emlékezés lángját.

Kapcsolódó galéria

Elhurcolt postásokra emlékeztek 2024

Előző hír
Különleges színházlátogatásra hívja az érdeklődőket a Nyíregyházi Települési Értéktár Bizottság
Következő hír
Elhurcoltak emléknapja – Az 1944-ben elhurcolt nyíregyháziakra emlékeztek az Északi temetőben

Kapcsolódó híreink