Megalakult a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs – Új munkahelyek teremtése a cél
Magyarország a járvány elleni védekezés új szakaszába lépett: az emberek egészségének megvédését követően a gazdaság újraindításán és új munkahelyek teremtésén van a sor – jelentette ki Varga Mihály a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs alakuló ülését követően.
A pénzügyminiszter kiemelte: a törzs elsődleges célja a magyar gazdaság növekedési pályára állítása, ezért azonosítja és felszámolja azokat az adminisztratív szabályokat, bürokratikus terheket, amelyek fékezik a gazdaságot, akadályozzák a vállalkozások működését.
Magyarország a legeredményesebben védekező országok közé tartozik az Európai Unióban, ennek köszönhetően júniusban lehetővé vált a veszélyhelyzet megszüntetése, helyébe járványügyi készültséget léptetett a kormány – szögezte le a tárcavezető. A kormány az idei költségvetésben 923 milliárd forintot, a jövő évi költségvetésben 2550 milliárd forintot különített el a Gazdaságvédelmi Alapban.
A Gazdaságvédelmi Operatív Törzs azonban nem a fejlesztési források szétosztására, hanem a gazdaság átfogó újraindítására jött létre – emelte ki Varga Mihály. Mint mondta: azon túl, hogy a testület figyelemmel kíséri és ellenőrzi a gazdaságvédelmi döntések végrehajtását, fontos véleményező és javaslattevő szerepet is kap. A kormány konkrét javaslatokat vár azokon a területeken, ahol kormányzati beavatkozásra van szükség. A miniszter az Operatív Törzs tagjaitól hatékony együttműködést kért többek között a vállalkozások tevékenységét akadályozó tényezők megszüntetésében, példaként említve egy-egy beruházást gátló szabályozást, a fejlesztési források kihelyezését nehezítő előírást vagy az indokolatlan adminisztrációs terheket.
A Gazdaságvédelmi Operatív Törzs vezetésével a miniszterelnök a pénzügyminisztert bízta meg. A testület tagja az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft, a Nemzeti Befektetési Ügynökség, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. és a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója, a Magyar Államkincstár, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, a fogyasztóvédelemért felelős vezető, illetve a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt irányító államtitkár. A Gazdaságvédelmi Operatív Törzs ülésein tanácskozási joggal vehet részt a Gazdasági Versenyhivatal, a Közbeszerzési Hatóság képviselője és a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi fogyasztóvédelmi vezetője – tájékoztatott Varga Mihály.
Forrás: Pénzügyminisztérium