Majom ikrek születtek a Nyíregyházi Állatparkban
Most még minden idejüket édesanyjuk hátán töltik a kismajmok. A két császárbajszú tamarin 2 hete látta meg a napvilágot a Nyíregyházi Állatparkban. Mivel újszülöttként az ikerpár együttes testsúlya anyjuk súlyának 25 százalékát teszi ki, s a kicsik folyamatosan gyarapodnak, a majommamának elkél a segítség. Akad is, hiszen a majomcsapat többi tagja, egy hím és egy másik nőstény is besegít a kicsik hordozásába, nevelésébe.
II. VILMOS CSÁSZÁRRÓL KAPTÁK A NEVÜKET
A császárbajszú tamarinok II. Vilmos császárról kapták a nevüket, mert a felnőtt majmok mindkét ivara tekintélyes méretű bajusszal rendelkezik. Felfedezésükkor, 1907-ben még csak elejtett példányokat ismertek: a hosszú, lelógó bajuszt a preparátorok felfelé kunkorították, mivel azt feltételezték, hogy a bajuszvég felfelé áll, csakúgy mint a német császáré. A tévedésre néhány év múlva jöttek csak rá, amikor élő példányokat is láttak, az állatokon azonban rajta ragadt a császárbajszú tamarin név.
APRÓ, KÜLÖNLEGES ÁLLATOK
A tamarinok apró, mindössze 300 grammos állatok, és csupán huszonöt centiméter hosszúak. Peru, Brazília és Bolívia erdőségeiben, csoportokban élnek és főként a magasabb fákon mozognak. Kis méretük miatt ki tudnak mászni a vékonyabb ágakra is. Túlnyomórészt gyümölcsökkel, fák nedvével és nektárral táplálkoznak, fehérjeigényüket a rovarokból fedezik.
[REKLAM]
A császárbajszú tamarinok az úgynevezett karmosmajmok közé tartoznak, s rendszertani nevüket arról kapták, hogy a hátsó láb nagyujját kivéve az összes ujjukon karmok nőnek köröm helyett. A karmokra azért van szükségük, mert apró termetük miatt az ágakat nem tudják ujjukkal átfogni, így éles karmaikkal kapaszkodnak a fák törzsén, valamint a fa kérgét karmaikkal megsértve jutnak hozzá a növényi nedvekhez.
VESZÉLYEZTETETT FAJ
A császárbajszú tamarin veszélyeztetett faj. A karmosmajom-féléket régebben tévesen a sárgaláz és malária terjesztőinek tartották, s kíméletlenül irtották, valamint nagy számban fogták be őket kutatási célokra, ma viszont leginkább élőhelyeik pusztulása veszélyezteti őket.
TÖBB MAJOMFAJ IS LÁTHATÓ AZ ÁLLATPARKBAN
A Nyíregyházi Állatpark Viktória házában a császártamarinok mellett négy másik karmosmajomfaj, a fehérarcú selyemmajom, a liszt-, a vöröskezű és a fehérajkú tamarin él a sóstói kertben.
F. A.