Ma van az írástudatlanság elleni küzdelem világnapja – Leküzdhetők a tanulási nehézségek
Tanulási zavarnak azt a jelenséget nevezhetjük, amikor egy gyermek átlagos oktatási körülmények között nem tud megtanulni írni, olvasni vagy számolni, vagy ha ezeken a területeken iskolai teljesítménye jelentősen elmarad az intelligenciaszintje alapján elvárható teljesítménytől.
A tanulási nehézségekkel küzdő gyermek figyelmetlen, munkái rendetlenek, rajzai csúnyák, mozgása összerendezetlen, ügyetlen, teljesítménye ingadozó. A viselkedésbeli tüneteket nagyrészt a sok kudarc, a meg nem felelés, a környezet felől érkező negatív értékelés váltja ki. A gyermek ezek hatására agresszívvé vagy más esetben szorongóvá, visszahúzódóvá, bizonytalanná válhat.
Ha egy családban gyakran fordul elő írási, olvasási vagy számolási nehézség, akkor nagyobb az esély arra, hogy a gyermeknél is kialakul. De nem ritkán születés körüli problémákra, illetve komplikációkra is visszavezethető. Az ingerszegény környezet is nehezítheti egy gyermek részképességeinek a fejlődését, de a nem megfelelő tanulási módszer is előidézheti ezeket a nehézségeket.
Már az óvodában kiszűrhető
Már az óvodában is észrevehetők a diszlexiára, a diszgráfiára és a diszkalkuliára utaló jelek. De igazából az iskolai oktatás során derül ki, hogy fennáll-e bármelyik probléma vagy sem.
– mondta el a hirado.hu megkeresésére Nánási Andrea, a Békés Megyei Pedagógia Szakszolgálat tagintézményének vezetője. Ha egy szülő úgy érzi, hogy a gyermeke bármely képessége terén elmarad a kortársaitól, akkor bizalommal fordulhat a pedagógiai szakszolgálatokhoz, ahol a szükséges módszerek alkalmazásával megkezdődhet a fejlesztőmunka.
A különböző tanulási nehézségekre utalhatnak többek között a már az óvodában jelentkező mozgáskoordinációs problémák, a téri tájékozódásbeli elmaradások, a jobb és bal oldal tévesztése vagy az, hogyha a gyermek a testrészeit nem tudja megfelelően megnevezni. De legfőképpen a megkésett beszédfejlődés, a nem megfelelő beszédkészség, a logopédiai problémák és a szűk szókincs is jelzi a tanulási problémák meglétét.
– magyarázta Nánási Andrea.
A figyelem szóródása is intő jel lehet. Akinek a figyelmét egyetlen játék sem tudja huzamosabb ideig lekötni, azzal a gyermekkel a későbbiekben az iskolában is gondok lehetnek. Az óvónők általában időben észreveszik a jeleket, és jelzik az illetékes pedagógiai szakszolgálatok felé, ahol a szakemberek fejlesztőfoglalkozásokkal segítik a gyerekeket.
Megkímélik őket a későbbi kudarcélményektől
Nánási Andrea megjegyezte, hogy a középső csoportos óvodások esetében bevett gyakorlat, hogy lefolytatnak egy szűrővizsgálatot, és azoknál a gyerekeknél, akiknél tapasztalják a fent említett problémákat, már nagycsoportban elkezdik a fejlesztőfoglalkozásokat. Így az iskolába felkerülő gyermeket megkímélik a későbbi kudarcélményektől is.
A szakszolgálatok fejlesztőpedagógusai az óvodákban három-négy fős, kiscsoportos, játékos foglalkozások keretében fejlesztik a gyerekeknél a szem-kéz koordináció vagy a finom mozgások koordinációját. A tagintézmény-vezető elmondta, hogy óvodáskorban gyakori, hogy ezek a nehézségek kombináltan jelentkeznek.
Enyhébb részképesség elmaradása esetén könnyen behozható a lemaradás, a feladattudat és a figyelmi probléma sokszor rendeződik iskoláskorra. Ha a probléma öröklött vagy súlyosabb, azt nem lehet megszüntetni az óvodai fejlesztésekkel, további foglalkozásokra van szükség.
A türelem és odafigyelés sokat segíthet
Gyakori jelenség, hogy a tanulási nehézségek önértékelési problémákhoz vezetnek. A gyermek azt éli meg, hogy a környezetében szinte mindenki jobban teljesít nála, emiatt butának és ügyetlennek érzi magát. Ez a későbbiekben olyan szintű lelki problémákat is okozhat, amelyeket csak pszichológus segítségével lehet orvosolni.
A szakember szerint el kell kerülni azokat a helyzeteket, amelyben a gyerekek megszégyenülhetnek. Kellő türelemmel és odafigyeléssel kell feléjük fordulni. Azzal is sokat segíthetnek mind a szülők, mind a pedagógusok, hogyha megértetik az óvodással vagy a kisiskolással, hogy ő értékes és egész ember.
Forrás: hirado.hu