Kötelező ellenőrzést rendel el az országos tiszti főorvos az idősotthonokban
Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, Müller Cecília országos tiszti főorvos és Gál Kristóf, az ORFK szóvivője az operatív törzs szerdai online sajtótájékoztatóján (Fotó: MTI/Botár Gergely/ kormany.hu)

Egyes idősotthonokban sérült az egészségügyi ellátás, ezért az idősotthonokban kiemelt, kötelező ellenőrzés lesz – mondta az országos tiszti főorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján szerdán.

Novák Katalin államtitkár tájékoztatója után Müller Cecília arra figyelmeztetett, hogy az idősotthonok veszélyeztetettek, ezért fokozott az intézményfenntartók felelőssége. A hiányosságokat fel kell számolni – tette hozzá.

A Fővárosi Önkormányzat Pesti úti Idősek Otthonában négy lakó hunyt el koronavírus-fertőzés következtében.

A lakók több mint felét már tesztelték, mindenkit vizsgálni fognak.

– mondta a tiszti főorvos.

Müller Cecília hangsúlyozta, hogy folyamatosan követni kell az enyhe tünetekkel az intézményekben maradó fertőzötteket is.

Hozzátette: időben bevezették a felvételi zárlatot, a látogatási tilalmat, és kimenniük sem szabad az ott élőknek. Ez vonatkozik a húsvéti időszakra is.

Emelkedett a gyógyultak száma is

A tiszti főorvos szólt arról is: az elmúlt 24 órában ismét 11 ember halt meg, és 78-cal nőtt a fertőzöttek száma. Ugyanakkor 94-re emelkedett az egészségügyi intézményekből gyógyultan távozóké. Tájékoztatása szerint az a két beteg is jól van, aki korábban lélegeztetőgépre szorult.

Kitért arra: továbbra is Budapesten és Pest megyében van jelen a legkoncentráltabban a vírus, az összes fertőzött majdnem kétharmada itt található, de valamennyi megye érintett, és bármely település érintett lehet.

Kérdésre válaszolva hozzátette: ennek nyilvánvaló oka, hogy a főváros és az agglomeráció sűrűn lakott, illetve, hogy Budapesten sokkal több a nagy intézmény, mint az ország más részein.

Azt is mondta: látva a járvány lefolyását a világ más részein, nemigen tartja elkerülhetőnek a tömeges megbetegedéseket, ugyanakkor az eddig meghozott intézkedéseknek éppen ez a célja.

Szintén kérdésre válaszolva közölte: a mentőszolgálat munkatársai mindkét módszert, tehát a gyorstesztet is használják a lehetséges fertőzöttek szűrésére.

Elmondta azt is, hogy a korábban a koronavírustesztek elvégzésére kijelölt hét laboratórium mellett keddtől az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben is végeznek teszteket.

(Fotó: MTI/Botár Gergely/ kormany.hu)

Arra kérdésre, hogy az egészségügy átszervezése után hogyan történik azoknak a betegeknek az ellátása, akiknek nincs koronavírus-fertőzése, azt mondta: fokozatosan készül az egészségügyi ellátórendszer a koronavírus-fertőzöttek fogadására, ezért most csak a sürgős beavatkozásokat, illetve azokat végzik el, amelyek elmaradása veszélyeztetné a beteget.

Ez utóbbi beavatkozásokat azonban el kell végezni, ezért javasolta, hogy amennyiben nem így történne, a beteg első körben forduljon az intézményvezetőhöz, aztán a betegjogi képviselőhöz és a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz.

 Egyre többen szegik meg a kijárási korlátozást

Egyre többen szegik meg a kijárási korlátozással kapcsolatos intézkedéseket, és egyre több a büntetőeljárás is – közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa, Kiss Róbert a szerdai online sajtótájékoztatón.

Kiss Róbert alezredes elmondta:

Egyre inkább emelkedik a kijárási korlátozással kapcsolatos szabályszegések száma.

Mostanáig 5918 esetben kellett a kijárási korlátozás megszegőivel szemben intézkedniük a rendőröknek, 4008 embert figyelmeztettek, 857-tel szemben szabtak ki helyszíni bírságot, 1053-mal szemben pedig szabálysértési feljelentést tettek. Keddhez képest 800-zal több lett a szabályszegések száma – jegyezte meg az alezredes.

Hozzátette: hasonló tendencia figyelhető meg Budapesten is, egy nap alatt 357-tel emelkedett a szabálysértési feljelentések száma, 299 figyelmeztetés volt, és 23 helyszíni bírságot szabtak ki.

Arra a kérdésre, mit tehet, akinek a szomszédja például összejövetelt tart, elmondta: a kijárási korlátozás miatt az emberek csak alapos indokkal hagyhatják el tartózkodási helyüket, egy buli pedig nem ezt szolgálja, így azt kérte, aki ilyet tapasztal, az jelezze a 112-es számon, és a rendőrök megteszik a szükséges intézkedéseket.

Arra a kérdésre pedig, hogy egyes alkoholt árusító üzletek előtt „kocsmaudvar” alakul ki, felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzatok többsége megtiltotta a közterületi alkoholfogyasztást, így ez egyébként is szabálysértésnek minősülne. Hozzátette: aki ilyet tapasztal, jelezze a 112-n, és a rendőrök intézkednek a közterületi alkoholfogyasztás tilalmának és a kijárási korlátozás szabályainak megszegése miatt.

Azzal kapcsolatban, hogy az elvált szülők hogyan tudják megoldani közös gyermekük láthatását, azt mondta, a kormányrendelet ezt nem szabályozza, azt javasolják, a szülők egyeztessenek a kapcsolattartás módjáról.

A kép illusztráció (Fotó: MTI/Mónus Márton)

Ismertette, hogy a hatósági házi karantén szabályait is egyre többen szegik meg: jelenleg 15 401 hatósági házi karantén van érvényben, 507 esetben feljelentették a szabályokat megszegőket, 416 emberrel szemben helyszíni bírságot szabtak ki, és 66 embert figyelmeztettek. Ismételten kérte az embereket a magatartási szabályok betartására.

Az üzletek korlátozott nyitvatartásával kapcsolatos ellenőrzések is folytatódnak, eddig 68 feljelentést tettek, 34 helyszíni bírságot szabtak ki, és 51 esetben figyelmeztettek – közölte.

Emellett emelkedett a büntetőeljárások száma is. Mostanáig 183 büntetőeljárás indult, köztük 51 esetben rémhírterjesztés miatt, 25 esetben közveszéllyel fenyegetés, 44 esetben csalás, 12 esetben pedig járványügyi szabályszegés miatt. Eddig összesen negyven embert hallgattak ki gyanúsítottként – ismertette Kiss Róbert.

Kérdésre válaszolva elmondta:

A rémhírterjesztés békeidőszakban is veszélyes bűncselekménynek számít, veszélyhelyzetben pedig még magasabb a büntetési tétele.

Rémhírterjesztést az követ el, aki olyan valótlan tényt, információt tesz közzé, amely hamis illúziót kelt a lakosságban, megnehezíti vagy megkísérli ellehetetleníteni a veszélyhelyzetben eljáró hatóságok munkáját.

Elmondta azt is, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda információ alapján a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai kedden elfogtak négy embert, akik fertőtlenítőt hamisítottak, az okozott kár eléri a 23 millió forintot.

Kérdésre válaszolva az alezredes közölte: a különleges jogrend idején a vagyon elleni bűncselekmények – lopások, csalások, jogtalan eltulajdonítások – társadalomra veszélyessége kiemelten nagy, ezért szigorúbban is büntetik azokat, akik ilyet követnek el.

Egy kérdésre válaszolva elmondta: a kórházparancsnokok jelenléte a 108 intézményben önmagában garancia arra, hogy szigorú rendben készletezik a védekezéshez szükséges eszközöket. Ha pedig ezzel kapcsolatban bűncselekményre derül fény, akkor a kórházparancsnokok hivatalból intézkednek.

Tájékoztatott arról is, hogy a teherforgalomban Röszkén a belépőknek, Ártándnál a kilépőknek kell várakozásra számítaniuk. Egy kérdésre válaszolva elmondta: a nemzetközi teherforgalomban az átkelőhelyi ellenőrzés után a rendőrség sárga figyelmeztető „tranzitmatricát” ragaszt a jármű szélvédőjére. Ekkor egy térképet is átadnak a sofőrnek, amely tartalmazza a humanitárius korridorokon lévő pihenőhelyeket is. A térkép megtalálható a rendőrség internetes oldalán is.

Kiss Róbert beszámolt arról is, hogy kedden öt teherszállító repülőgép érkezett Budapestre, ezek jelentős mennyiségű védőeszközt, ruhát, szájmaszkot hoztak. Az operatív törzs gondoskodik ezek raktározásáról, őrzéséről, kiszállításáról.

 

Forrás: hirado.hu