Konferencia Nyíregyházán – „Tehetségek Magyarországa”
A fejlesztő pedagógusok óvodás kortól keresik a tehetségeket, de leghamarabb a felső tagozatban lehet szakkörök, tanulmányi versenyek révén helyzetbe hozni a gyerekeket. A korosztály ötödével indulnak, hogy aztán egy nemzet ifjai közül kiválasszák azt a két százaléknyi tehetséges fiatalt, akit be lehet kapcsolni a tehetséggondozás hálózatába.
A házigazda Dr. Szilágyiné Pálkövi Mária hegedűművész és zenepedagógus éppen 20 éve indította a Fiatal Tehetségekért Alapítványt, majd a Konszonancia regionális intézményét éppen azért, hogy keretet adjon a fejlesztő programoknak.
Dr. Szilágyiné Pálkövi Mária hegedűművész, tehetségfejlesztő szakember szerint:
Szükséges mindenki számára a zene, a zenével való napi kapcsolat. Megnyugtatja az embereket. Kutatások bizonyítják, hogy a zenével nap mint nap foglalkozó emberek sokkal jobban ki tudják egyéb tehetségterületen is teljesíteni a potenciáljukat.
Fontos tisztázni, hogy a tehetséges gyerekek egyedül nem boldogulnak, szükség van a szülők és a pedagógusok támogatására – fogalmazott a konferencia kapcsán Franz J. Mönks professzor, az Európai Tehetségtanács örökös elnöke.
Dr. Balogh László a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének elnöke kiemelte, hogy a Magyar Géniusz és a Tehetséghidak program után a Tehetségek Magyarországa a hazai 1 milliárd forintos ösztöndíjkereten túl, több milliárdos európai források támogatását is élvezi.
A háború előtti időkben is nagy hagyománya volt Magyarországon a tehetséggondozásnak. Utalhatunk például az Eötvös Kollégiumra, a református kollégiumokra vagy a katolikus iskolákra. A kiváló intézményeken túl megalakultak a tagozatos osztályok, és szakkörök működnek.
A sport és a művészetek területén vannak kiválóságaink, de fejlesztésre szorul az intellektuális szféra.
– fogalmazott az elnök.
Hivatkozhatunk a genetikus Czeizel professzorra, aki nyilvánvalóvá tette, hogy nincsenek érdemi genetikai különbségek a nemzetek között, viszont kiváló programok kellenek. Tehetségkeresés, tehetségmentés és tehetségfejlesztés.
Dr. Balogh László, a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének elnöke szerint:
Nem egyik évről a másikra lehet itt csodákat tenni, mert fel kell építeni a tehetséget. Meg kell keresni, annak, hogy jól teljesítsen, feltételei vannak. Az általános intellektuális képességeit fejleszteni kell. Motiválttá kell tenni, meg kell tanítani küzdeni a gyereket, tehát ez nem egy gyors program, évek kellenek hozzá, de el kell kezdenünk valóban óvodás kortól keresni, fejleszteni a tehetségeket. Most már én úgy gondolom, hogy 10 éves a nemzeti tehetség program, hogy azért már vannak jelei.
Ma már az intellektuális szférában is szép eredményeket produkálnak a gyerekek, s nyilván a következő 5-10 évben még nagyobb csomagban kaphatják a pedagógusok az értékeket. Ez egyértelműen türelemjáték, következetes, kitartó munka szükséges a tehetséggondozáshoz.
Matyasovszki Edit