Két hét múlva lesz Advent első vasárnapja! Meggyújtjuk az első gyertyát a koszorún!

Advent a keresztény kultúrkörben a karácsony napját megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig tartó időszak. 2020-ban november 29-én kezdődik. A négy hetes adventi időszak egyik legemblematikusabb jelképe és kelléke az adventi koszorú.

 

Az adventi koszorú ősét 1839-ben készítette egy Johann W. Wichern nevű evangélikus lelkipásztor: egy örökzölddel díszített szekérkeréken 24 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig. Ma az adventi koszorút négy gyertya díszíti, ezek színeit a római katolikus liturgiából kölcsönözzük. Az adventi időszak és az adventi gyertyák színe általában lila (advent ugyanis – a húsvéti előtti időszakhoz hasonlóan – nemcsak a várakozás, hanem a böjt és a bűnbánat időszaka is, amit a katolikus liturgiában lila színnel jelölnek), kivéve egyet. A gyertyagyújtás sorrendjében a harmadik gyertya színe rózsaszínű, mivel a (bűn)bánatba már egy kis öröm is keveredik, ahogy egyre közeledik a karácsony.