Debrecen, Kapolcs vagy Balatonfüred mellett Nyíregyháza is fogadja a Petőfi Kulturális Ügynökség Magyar Írórezidencia programjának vendégeit. A pályázat néhány hétre, akár több hónapra is nyugodt körülményeket kínál az alkotásra. Az írók-költők olyan impulzusokat kaphatnak az új környezetben, mely segíti őket munkájukban. Nyíregyháza augusztusi vendége kedden délután találkozott az olvasókkal a Móricz Zsigmond Könyvtárban.
Benedek Szabolcs és a pécsi P. Horváth Tamás után ezekben a hetekben a dunaharaszti illetőségű Paládi Zsolt a Móricz Zsigmond Könyvtár vendége. Ő a Szakszerű felszabadítás, Az elárult civilizáció, vagy az Önmegvalósítás művészi fokon szerzője. Hogyan lett író? – kérdeztem a nem klasszikusnak vélt szépírót a közönségtalálkozó előtt. Kicsit talán coach, kicsit talán az ezotéria megfogalmazója, amikor a boldogsághoz vezető útról beszél.
„Van, ami életvezetési tanácsokat adó könyvnek minősülhet, de inkább szociográfia, illetve történelmi esszé. Egy történelmi esszé kötet állt össze nemrégiben, 2019-ben, Az elárult civilizáció, mely a történelemmel foglalkozik és a magyar társadalommal. És életvezetési, segítő könyvnek minősül a dán népfőiskoláról írott könyvem, hogy milyen módszereket és pedagógiai segítő foglalkozásokat lehet ebből megismerni. Ez a szociográfiai vonal, és emellett novellákat, illetve regényeket jegyzek” – mesélte munkásságáról Paládi Zsolt író.
Paládi Zsolt most itt, Nyíregyházán is írja hetedik könyvét, mely ősszel jelenik meg, és fikciós történet, regény lesz. Tudja már a címét is.
„Abszurdáliák, igazából a dália virágra reagálva, és Rohal dán író nevével eljátszva abszurd történeteket jelenítek meg, ami a magyar vidékből is táplálkozik. Néhány abszurd dolgot innen is kiemelek. Remélem, most Nyíregyházáról is fogok írni majd egy ilyet, ami beleillik a kötetbe, ami már majdnem kész van. A téma az abszurd. Akár a magyar vidéken, akár a fővárosban. A fővárosban persze sokkal több az abszurd, de azért vidéken is előfordul. Olyan téma, hogy mondjuk a chippendale bátor tenyerén. Most egy vidéki példát mondok, hogyan érvényesül ott a chippendale a magyar vidéken. De városi miliőben inkább a gazdagoknak az életéből merítek abszurd dolgokat. A gazdagság és a szegénység éles kontrasztjából indulok ki” – fogalmazott az író.
Kitalált személyek, de valós történetek szerepelnek majd a magyartanárként dolgozó író könyvében. Dicsekszik nyírségi felmenőivel, hiszen nagyapja Tiszacsécsén született. A hit hallásból van, a szeretet megismerésből – vallja a maforizmákat gyártó író, akit a magyar Coelhonak is szoktak említeni. Fontosnak tartja a segítő irodalmat, mely igazodási pontokat, belátható tanácsokat ad az embereknek ebben a zűrzavaros világban. Első könyve a Szakszerű felszabadítás c. novelláskötet volt, mely a rendszerváltást figyelte egy idegen bolygóról.