Hetven éves a nyíregyházi bábjátszás

Jún 13, 2018

A Korona épületében a József Attila Művelődési Házban kezdődött, az Úttörőházban, illetve a Kölyökvárban folytatódott, s ma a belvárosi üzletközpontban várja a nézőket a nyíregyházi bábszínház, mely 70 éves korában ugyanúgy elvarázsolja a gyerekeket, mint a régmúltban. A Burattino Bábszínházban jártunk.


Ma is olyan izgalommal várták a kicsik a bábelőadást, mint 1948-ban, amikor egy hazai divathullám nyomán megszületett a nyíregyházi bábszínház, egyidőben az Állami Bábszínházzal. Állatmeséket mutattak be, és klasszikusokat, mondjuk a Hófehérkét, aztán a János vitézt.

A műfajt a Búza utcai Tanítóképzőben próbálták, és egy időben együtt fejlődött a Bessenyei Színkörrel, aztán Bárdi Margit és Győrfi István vezetésével megalakult a Mesekert Bábszínház.

Az öt ujjammal kell bemutatni – mert mi általában kesztyűs bábot használunk – ezzel kell bemutatni annak a bábnak a jellegét. A hangunkkal kell bizonyos érzelmeket bemutatni. Nagyon komplex művészetnek tartom! Itt mindent mi csinálunk. Bábot, díszletet, kelléket. Mindent. Valamihez mindenkinek érteni kell. Vagy a famunkához a fiúknak, vagy a lányok a varráshoz, és festeni is.

– vázolta a bábművészet lényegét Kerekes János, a Burattino Bábszínház vezetője.

További képekért kattintson a fotóra!

Fotók: Szarka Lajos

És valóban olyan sokat tud a bábozás, mint kevés más műfaj. Történetet mesél, zenével hangulatot kelt, tanít, nevel és szórakoztat – szokták mondani a bábpedagógusok. Itt éri az első művészi katarzis a gyerekeket. 2000-ben új helyszín és új név után kutattak a bábművészek, és találtak játszóhelyet Burattino Bábszínház néven. Tartanak bérletes előadásokat, de hétvégén is játszanak.

Ez egy darabnak a címe volt, egy bábdarabnak a címe. Az Aranykulcsocska. Bizonyára úgy jobban ismeri mindenki, hogy Pinokkió története. Burattino ez Puskinnak az egyik meséje, ezt ő írta, ez az orosz változata tulajdonképpen. Ezt annak idején a Kölyökvárban mi csináltuk meg Hetey Laci vezetésével. Ez annyira újszerű volt akkor, élő szereplőkkel, bábbal, különböző technikákkal, guggolva, hasalva játszottuk. Tehát egy nagyon nagy élmény volt!

– mesél a névválasztásról a Burattino vezetője.

Az évtizedek alatt sokat fejlődött a bábjáték. Változott a játékmód és eszközhasználat. Olykor kosztümbe bújik és megjelenik a színpadon a bábszínész is. Bevetik a korszerű fény és hangtechnikát. Nyíregyházán nem adják fel a hagyományos játékmódot, de a a klasszikus történetek közé beillesztenek egy-egy mai játékot, mint volt például a Csacsixfaktor, mese egy erdélyi KI MIT TUD-ról, de a nagy kedvenc a Surranó és Brekkenő is.

További képekért kattintson a fotóra!

Fotók: Szarka Lajos

Bábszínház van, volt és lesz – vallják a műfaj képviselői, hiszen ez a kisgyerekek első színháza, amit maguk is képesek kipróbálni. Ügyes kezecskéik színezik és hajtogatják a figurákat, a díszleteket.

Nagy hagyománya volt városunkban nemcsak a bábjátéknak és bábkészítésnek, de pedagógiai műhelyt és Bábjátékos Fesztivált is szerveztek határon innen és túl. Az egykoron elkészített bábmúzeum mára, sajnos már csak emlék maradt.

 

Matyasovszki Edit

Előző hír
Díjátadóval startolt el a honismereti mozgalom legnagyobb találkozója Nyíregyházán
Következő hír
Felhőszakadásra figyelmeztet a meteorológiai szolgálat

Kapcsolódó híreink