Három különleges tárlat várja majd az érdeklődőket októberben, a Jósa András Múzeumban
Kelet-Magyarország legrégebbi közművelődési és tudományos intézménye az 1868. december 1-jén életre hívott, s 1918 őszétől az alapító Jósa András nevét viselő megyei hatókörű városi múzeum.
A 150 éves, jubiláló intézmény újabb különleges programokat, kiállításokat szervez. Dr. Rémiás Tibor múzeumigazgató elmondta:
A 150 éves, jubileumi esztendőnk nagyon dús számunkra programokban, rendezvényekben és úgy gondoltuk, hogy október első felét is szeretnénk a látogatók számára vonzóvá tenni. Három kiállítással szeretnénk kedveskedni mindenkinek, nyíregyháziaknak, valamint a megyében lakóknak.
Október 9-étől, immár harmadik alkalommal várja majd az érdeklődőket a Restaurátorok Műhelytitkai című kiállítás. Idén frissen végzett restaurátor hallgatók diplomamunkáit tekinthetik majd meg a Jósa András Múzeumban, az érdeklődők előadásokon is részt vehetnek, valamint a restaurálás munkafolyamataival ismerkedhetnek meg. Havasi Dóra, a múzeum fémrestaurátor művésze elmondta:
15 műtárgy lesz kiállítva majd, lesz 2. századi, római kori műtárgy, két pár barokk női cipő és más egyéb, különleges tárgyak is.
Októberben több lengyel-magyar tárlatot is megtekinthetnek majd az érdeklődők a múzeumban. Az egyik kiállítás, október 12-étől az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeit is felidézi. Dr. Bene János címzetes múzeumigazgató kiemelte:
1848/49-ben négyezer lengyel harcolt a magyar szabadság ügyéért, köztük olyan híres személyiségek, mint Bem vagy Dembinszky – mintegy kétszázan kaptak különböző vitézségi érmeket is, tehát a közös múlt még jobban elmélyíti a két nép barátságát. Ezért is fogadtuk örömmel és visszük majd tovább ezt a kiállítást Magyarországon, aztán majd vissza, Lengyelországba is.
A bankjegyekre írt lengyel-magyar történelem című kiállítást október 3-án nyitják majd meg – mondta Mohácsi Endre, a történeti osztály vezetője.
Szerdán délelőtt nyitjuk majd meg a kiállítást. Ez a Lengyel Nemzeti Bank és a Magyar Nemzeti Banknak egy közös projektje, amelyben a magyar és a lengyel pénzeket mutatjuk be a gyerekeknek és ez nemcsak egy kiállítás, hiszen múzeumpedagógiai foglalkozás is kapcsolódik hozzá. Az első 500 gyermek, aki bejön erre a foglalkozásra egy nagyon szép ajándékcsomagot is kap mellé.
A pénztörténeti kiállítás november végéig tekinthető majd meg.
Dér Vivien
Fotó: Archív / Trifonov Éva