Fedezzük fel újra megyénk megszépült csodáit!
A napokban látott napvilágot a Templomok, kastélyok, kúriák című kötet bővített kiadása.

A könyv nem íróasztal mellett született, mint általában a szokványos útikalauzok. A szerzők, Bodnár István és Szatmári István tíz év után, 2014-ben megismételt közös utazásaik alkalmával újból felkeresték régiónk, Magyarország északkeleti csücskének csodálatos látnivalóit, és közös kiadványukban a Felső-Tisza-vidék, Bereg, Szabolcs, Szatmár legszebb építészeti emlékeit ajánlják figyelmünkbe. Bűbájos templomok, csipkerózsika álmukból éppen ébredő vagy megmentésre váró barokk kúriák, patinás kastélyok. Az úton-útfélen kanyargó szőke Tisza, amelynek Magyarországon talán ez a legszebb szakasza. Mesélő holtágak, csodákat rejtegető természetvédelmi területek, virágos rétek, dió- és almafaligetek és barátságos, jóakaratú emberek.
Az újságíró és a műemlékvédelelem hivatott szakembere közösen alkotott, fényképekkel illusztrált könyvben örökítette meg friss élményeit. A könyv segítségével – többek között – a Kárpát-medence egyedülálló, kazettás mennyezetű templomaira csodálkozhatunk rá, pompás harangtornyok tetejébe látogathatunk el, ahonnan már jól kivehetők a Kárpátok halványnak tűnő, de fenséges vonulatai. Ott elmélkedhetünk múlton és jövendőn.

És a jelenen álmélkodhatunk. Az embert próbáló árvizek után az utóbbi esztendők értékmentő munkálatain. Az embert és a természetet próbára tevő áradások után „kárpótlásul mintha az Isten áldása érkezett volna a tájra”. Példamutatók a rendbe hozott falvak, települések, műemlékek. Köszönhető mindez a mostanában ide érkező uniós és hazai támogatásoknak. A példásan felújított templomok közül nem egy, mint például a gyügyei, a szamosújlaki vagy a sonkádi Europa Nostra-díjas lett. Természetesen érdemes más miatt is barangolni szerte a megyében. Bejárni a „középkori templomok útját” is, és felkeresni például az utóbbi években példásan felújított tiszadobi, nagyari, mándoki kastélyt is, ahol a régi idők eleganciájából is megsejthetünk valamit. De a tervezett felújításokról is találhatunk információkat, mint például a kállósemjéni és a baktalórántházi kastély rendbehozataláról, ami épp mostanában kezdődik…

Hadd ne soroljuk a szép kiállítású kötetben szereplő mintegy ötven település csodáit. Lapozgassuk a könyvet, amely segít, hogy mindezeket megismerhessük. A színes fotókat sem nélkülöző kötet útirajzok gyűjteménye, amelyben körvonalazódik a magával ragadó táj is. A szerzők olykor segítségül hívják a költőket, írókat, hogy szegődjenek társul a táj szépségeit, a régi szép időket felidéző utazásban…
A sok információval szolgáló kötetet az olvasó kirándulás közben afféle útikalauzként lapozgathatja, és a megyénkbe látogató turisták is bizonyára jobban megkedvelik ezt a vidéket.
A napokban ezer csodájával ránk köszönt a tavasz. A szerzők is buzdítanak, induljunk útnak, fedezzük fel megyénk megszépült csodáit…