Értékes Esték a botanikus kertben
A Nyíregyházi Települési Értéktár Bizottság a helyi nemzeti értékeket bemutató Értékes Esték programsorozatában csütörtökön a Nyíregyházi Egyetem Tuzson János Botanikus Kertjébe várta az érdeklődőket. A botanikus kert történetét és növényritkaságait Boronkay Ferencné, nyugalmazott kertvezető ismertette meg a vendégekkel. Az 1972-ben alapított Tuzson János Botanikus Kert a gyönyörű Sóstói-erdő szomszédságában, a Nyíregyházi Egyetem épületegyüttese között található. 1998-ban védett Természeti Hellyé nyilvánították. A kiváló botanikus, akadémikus nevét 2002-ben, a 30 éves évfordulón vette fel.
CSODÁK KERTJE A SÓSTÓI-ERDŐ SZOMSZÉDSÁGÁBAN
Boronkay Ferencné, nyugalmazott kertvezető többek között elmondta, a látogatók itt egy csodálatos természetközeli helyre lépnek be, ahol bármerre néznek, mindenütt csodát látnak. Minden növény azt hirdeti, hogy ismerjék meg a világukat, és aki ezt megteszi, magával viszi a növények szeretetét. Az 5,6 hektáros területen több mint 2500 növényfaj és -fajta él, melyek a világ szinte minden tájáról származnak.
Az üvegházakban megtalálhatóak a trópusi területek növényei, orchideák, pálmák, kaktuszok, termő banán, különleges ritkaságok, mint például a rovarfogó növények vagy az amazonasi tündérrózsa. A szabadföldi területen az egynyári virágok pompája, a japánkert, a sziklakert nyújt felejthetetlen látványt.
A rózsakertben 104 fajta, közel 1800 tő rózsa pompázik. A neves magyar rózsanemesítő, Márk Gergely híres történelmi, irodalmi, művészeti és tudós személyekről nevezte el, akiknek rövid élettörténete is olvasható az ágyások mellett elhelyezett rózsakönyvben. Az 550 óriás tujából kialakított labirintusban való bolyongás is izgalmas élményt nyújt.
Szoboszlai Tibor