Egekben a hőmérő higanyszála
Forróság van Nyíregyházán is a héten. (Megjelent a Nyíregyházi Napló 2018. augusztus 3-i számában.)
Alig lehet kimenni az utcára, olyan meleg van Magyarországon. A hõség miatt meghosszabbított üzemidõvel, reggel 9 órától este 21 óráig mûködteti a NYÍRVV Nonprofit Kft. a Nyíregyháza belvárosában elhelyezett két párakaput. A 3 m magas és 2 m széles szerkezet hideg vizet porlaszt, és felfrissülést jelent mindazok számára, akik átsétálnak alatta.
A párakapu fenntartási, üzemeltetési költsége alacsony, hiszen elektromos áram nem kell a mûködtetéséhez, hálózati vízre köthetõ, és alacsony a vízfogyasztása. A városüzemeltetõ társaság Nyíregyházán további 8 szökõkutat üzemeltet 10 és 21 óra között, valamint 34 ivókút és 398 közkifolyó mûködik városszerte, melyek éves költsége meghaladja a 10 millió forintot.
HÕSÉGRIASZTÁS VAN ÉRVÉNYBEN
Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata és intézményei – kiemelten a szociális és egészségügyi intézmények – fokozott figyelmet fordítanak a rászoruló személyekre és családokra, különös tekintettel az extrém idõjárási viszonyokra. Az Önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy a tartósan fennálló hõségriasztás miatt a Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelõs Államtitkár július 29-én 12 órától az egész országra kiadta a vörös kód figyelmeztetést, amely visszavonásig érvényes. A Polgármesteri Hivatal Szociális és Köznevelési Osztálya tájékoztatása szerint a diszpécserszolgáltatás feladatait Nyíregyházán a Periféria Egyesület látja el. Az egyesület diszpécser szolgálata bármilyen segítségkéréssel 24 órán át hívható a42/504-618 telefonszámon. Az Egyesület utcai szolgálatainak munkatársai az extrém hõségben naponta, hétvégén is felkeresik az ellátási területükön lévõ hajléktalanokat, segítséget nyújtanak a rászorulók részére. A diszpécserközpont elõzetes jelzése alapján – a Vörös Kód ideje alatt – a bentlakásos intézmények kötelesek az intézménybe érkezõ hajléktalan személyeknek, rászorultaknak életük és testi épségük megóvásához szükséges mértékben a pihenés lehetõségét, valamint a kiszáradás megelõzése érdekében folyadékot biztosítani. Az Egyesület ügyfelei részére megfelelõ mennyiségû ivóvizet és információs anyagot biztosít, közérthetõ tanácsokkal a kánikulai idõszakra. A brosúra tartalmazza azon helyek listáját, ahol az ügyfelek menedéket találnak a hõség elõl, a városban fellelhetõ ivókutakat és az Észak- alföldi Regionális Diszpécser Szolgálat telefonszámát. A szolgálat munkatársai szükség esetén az adott helyzetnek és az ügyfél állapotának megfelelõen, a diszpécserszolgálattal közösen gondoskodnak az ügyfél intézményes elhelyezésérõl.
Ivókutak helyszínei
1. Alma u. – Bazsalikom u. sarok játszótér
2. Árpád út 58. játszótér
3. Árpád út 33. játszótér
4. Benczúr Gy. tér színpadi sarok
5. Botond u. 12. játszótér
6. Bujtosi Városliget színpad
7. Bujtosi Városliget játszótér
8. Család u. 33. – Fazekas J. tér 3. közötti játszótér
9. Dob u. játszótér – Kossuth út 12. mögött
10. Dohány u. tömbbelsõ játszótér Erdõ sor 6-8.
11. Dózsa Gy. sétálóutcai dufart mellett
12. Eperjes u. 22. játszótér
13. Fazekas J. tér 11. játszótér
14. Ferencz krt. – Sarkantyú út játszótér
15. Gádor B. köz 2. – Eperjes út 2. mögötti játszótér
16. Kodály Z. út 32-34. közötti játszótér
17. Kossuth téri díszkút
18. Kossuth u. 55. mögötti játszótér
19. Május 1. téri játszótér
20. Nyírszõlõsi játszótér – focipálya
21. Orosi játszótér Élet – Tornácos út között
22. Ószõlõ út 79. mögötti játszótér
23. Óvoda út 23. – Kõris út játszótér
24. Rákóczi út – Árok út tömbbelsõ játszótér
25. Sóstó Blaha L. sétány eleje játszótér
26. Sóstó, vízparti sétány
27. Sóstói erdõ játszótér 1. (tornapálya)
28. Sóstói erdõ játszótér 2. (tornapálya)
29. Stadion u. 24. játszótér
30. Szántó K. J. u. 28. játszótér
31. Toldi út 60. patakparti játszótér – csobogó
32. Országzászló tér
33. Móra Ferenc Ált. Isk. elõtti ivókutak (2 db)
34. Kakasos ivókút – Október 31. tér