Drágábbak az albérletek az egyetemi városokban
Nem állt meg az albérleti díjak növekedése. Az ingatlanárak csökkentek, a lakások bérleti díjai viszont az elmúlt években folyamatosan emelkedtek, ami a keresletnek köszönhető. Az elmúlt időszakban ugyanis egyre kevesebben szerettek volna hitelt felvenni azért, hogy lakást vásároljanak, sokan döntöttek úgy, hogy inkább albérletben laknak. Ez a folyamat kezdetben átmenetinek tűnt, később állandósult. Az adatok azt mutatják, hogy a magyarok legendásan nagy lakástulajdonlási részaránya csökkent, ma a fiatalok közül egyre többen képzelik el albérletben a jövőjüket, nem törekszenek arra, hogy minél előbb lakást vásároljanak.
SOKAN LAKÓTÁRSAKKAL OSZTJÁK MEG A KÖLTSÉGEKET
– A felsőoktatásban tanulók közül idén is sokan keresnek albérletet, számukra rossz hír, hogy az egyetemi városokban a többi településhez képest drágábbak az albérletek. Debrecenben 65 ezer forint lehet egy garzonlakás átlagos bérleti díja, Szegeden 50–60 ezer, Pécsen pedig 50 ezer forint körül – mondta Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. – Nyíregyházán a belváros keresett, ott elsősorban kétszobás lakásokat keresnek, 60–70 ezer forintos havi bérleti díjért. Természetesen Budapesten a legmagasabb az albérleti díj, garzonlakásoknál 100 ezer forint is lehet, ha a lakás a legkedveltebb területeken fekszik. A költségek megosztásáért sokan gondolják úgy, hogy lakótársakat keresnek és együtt bérlik ki a lakást. Ők 2-3 szobás lakásba költöznének, amelyekben a szobák lehetőség szerint külön nyílnak. Ezeknek az ingatlanoknak a bérleti díja 40-50-60 százalékkal magasabb, mint a garzonlakásoké. Nyíregyházán egy 2 szobás lakás albérleti díja 60–70 ezer forint, az ennél nagyobb lakásokért pedig havonta 100 ezer forintot is kérhetnek. Budapesten egy 80–120 négyzetméteres lakás bérleti díja a legkeresettebb területeken havi 200–300 ezer forint is lehet, és kimagaslóan drágák az albérletek Győrben, mert ott Ausztria közelsége miatt keresettek a kiadó lakások, ezért egy 2 szobás lakás bérleti díja a 100 ezer forintot is elérheti.
OLCSÓBB AZ EGYETEMHEZ TÁVOLABB ESŐ LAKÁS
Mivel a diákok a főiskolákhoz, egyetemekhez közel eső lakásokat keresik a leginkább, ezek ára a többi hasonló méretű ingatlanhoz képest magasabb, 10–20 százalékos megtakarítást érhet el az, aki a felsőoktatási intézményhez kissé távolabb eső, nagyobb városokban tömegközlekedéssel megközelíthető lakást bérel ki. A bútorozott, illetve bútorozatlan kiadó lakás bérleti díja között viszont nincs különbség, mindenki igénye szerint választhat.
HOLNAPTÓL INDULHAT A ROHAM
Az ingatlanközvetítő irodákban a következő napokban számítanak arra, hogy tömegesen keresik fel őket a hallgatók, az albérletkeresési roham minden évben a felsőoktatási intézmények felvételi ponthatárának meghúzása után indul. A hallgatóknak azt tanácsolják, minél előbb keressenek albérletet, de a diákok szüleinek azt is érdemes mérlegelniük, hogy akár hitel igénylésével is, nem érdemesebb-e gyermeküknek megvásárolniuk a lakást, ha ugyanis hosszú távon több diák lakik az ingatlanban, akik bérleti díjat fizetnek, az albérletből befolyó összeg elegendő lehet a hitel törlesztésére.
F. A.