Amiről az utcák mesélnek...  Építőmesterek nyomában: Király Sándor és fia 2.

Király Sándor fia, a szintén Sándor 1873-ban született. 1884-ben az akkor hatosztályos Evangélikus Gimnáziumnak lett a tanulója, ahol három tanévet végzett. 1887-től 1890-ig apja mellett kőművestanonc, 1890-ben fél éven át segédpallér a Jiraszek és Krausz építési vállalatnál, majd 1891-ben Sátoraljaújhelyen gyakornokoskodott. 1891 és 1894 között a Budapesti Állami Ipariskola építészeti szakosztályának tanulója. A szünidei gyakorlatokat édesapjánál teljesítette. Ezután egyéves önkéntes katonai szolgálatot vállalt, majd 1895-től már Király és Fia néven hirdették családi vállalkozásukat.

Első nagyobb megbízásuk a Polgári Leányiskola épületének megtervezése és felépítése volt 1896-ban. A millennium alkalmából létesített iskola a Luther-házzal szemben álló egyemeletes épület volt, amelyet 1976-ban a kiskörút építése miatt bontottak le. Blau Pál megbízásából 1899-ben emeltek egy impozáns épületet, amelyet a régiek még Lefkovics-ház néven ismerhettek, később pedig az Autóker üzletének adott helyet. 1995-ben bontották le, helyére épült az Egyházmegyei Lelkipásztori Intézet.

A város vezetői bízták meg őket 1901-ben egy szegényház felépítésével, amelyben 50 nő és 50 férfi számára biztosítottak teljesen ingyenes ellátást és ápolást. Az épület a mai Széna téren állt, amelyet 1965-ig Szegényház, azelőtt pedig Kórház térnek neveztek.

A zsidó hitközség velük bővíttette 1902-ben a Szarvas utcai zsinagógájukat, amelynek köszönhetően megnövelték az ülőhelyek számát. Pavlovits Károllyal közös együttműködésük eredménye a Burger-féle ház a Széchenyi utcában 1904-ben. A Hősök tere 2. sz. alatt található épületet (képünkön) 1905-ben emelték. E szépen felújított épület emeletén egykor pedagóguslakásokat alakítottak ki, míg az udvari részén a római katolikus elemi iskola osztályai kaptak helyet. Utolsó közös munkájuk az Evangélikus Főgimnázium épületének keleti szárnyú bővítése, amelyhez 1905-ben fogtak hozzá. A befejezését az édesapa már nem élhette meg, mert 1906. október 16-án elhunyt.

(Szerző: Ilyés Gábor helytörténész, www.emlekjelek.hu)