A dohányzás várandósságra gyakorolt káros következményeiről tartottak képzést védőnőknek

Szep 28, 2018

A várandós-gondozásról szóló EMMI rendelet alapján a védőnő tájékoztatja a várandóst a várandósság alatt követendő egészséges életmódról, különös tekintettel a dohányzás, az alkohol- és a kábítószer fogyasztás várandósságra gyakorolt káros következményeiről, szükség szerint pedig tájékoztatást ad a leszokást támogató programokról.


Erre talán még nagyobb szükség van megyénkben – véli Dr. Rákóczi Ildikó főiskolai docens, hiszen a koraszülés és a kis testtömegű születés tekintetében is kedvezőtlen képet mutatnak a térségbeli adatok.

Olyan 10-12 százalék között van a koraszülés, valamint az alacsony születési testtömeg aránya. Ezt korábbi, 2009-es, illetve 2012-es kutatások alapján tudjuk elmondani. Mindkét évben teljes körű felmérést végeztünk a várandósok egészség-magatartásával kapcsolatban. Sajnos ilyen kedvezőtlen képet kaptunk. Mi az oka a koraszülésnek, illetve az alacsony születési testtömegnek? A kutatások is bizonyították, illetve a mi adataink is alátámasztják, hogy nagyon sokban az anya egészségtelen életmódja – és ebben kiemelten a káros szenvedélyek megléte, főként a dohányzás várandósság alatti hatása igen kedvezőtlenül befolyásolja a magzat méhen belüli fejlődését.

A Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán továbbképzést szerveztek a megyebeli védőnőknek, hogy a már meglévő ismeretekre alapozva bővíthessék a szakemberek eszköztárát, segítsék a védőnőket a várandósok között végzendő leszokás-támogatás gyakorlásában. Várfalvi Marianna mestertréner elmondta, fel kell hívni az érintettek figyelmét, nemcsak az aktív, a passzív dohányzás is káros saját, valamint magzatuk egészségére. Várfalvi Marianna védőnő-szülésznő, NLP mestertréner kiemelte:

Ha az édesanya nem is dohányzik, de a családjában többen dohányoznak és kénytelen beszívni azt a levegőt, az ugyanolyan ártalmas, mintha ő maga szívná el a cigarettát. Ezért nagyon fontos, hogy mi, védőnők, akik ott vagyunk szinte minden nap a családokban és sokat találkozunk az édesanyákkal, segítsük őket a leszokási folyamatban. Ez a kétnapos tréning azért nagyon fontos, – meg aztán lesz egy harmadik nap is – hogy minél több módszert, ügyes gondolatokat, gyakorlatokat adjunk a védőnőknek az elméleti tudás frissítése mellett.

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben működő Dohányzás Leszokás Támogatási Központ képzését először térségünkben indították el; a résztvevő védőnők a naprakész elméleti háttér mellett, saját élményű gyakorlati képzési lehetőséget is kapnak.


Dér Vivien

Előző hír
Díjátadóval startolt el a honismereti mozgalom legnagyobb találkozója Nyíregyházán
Következő hír
Közösségi Napok kedden és szerdán

Kapcsolódó híreink