(Fotó: Szarka Lajos)

Váci Mihály szavalóverseny – Idén is sok fiatal nevezett a megmérettetésre

Ápr 14, 2026

Szavalóversenyt tartott a Váci Mihály Kulturális Központ a Magyar Költészet Napja alkalmából hétfőn. A megmérettetésre három kategóriában várták a jelentkezőket, akik Váci Mihály művei mellett Zelk Zoltán verseivel is készülhettek.

 

Tehetségek három kategóriában

Összesen 46 versenyző indult az idei Váci Mihály szavalóversenyen, melyet a hagyományokhoz híven minden évben a Magyar Költészet Napján tartanak meg a Váci Mihály Kulturális Központban. A fiatalok idén három kategóriában indultak: 10–12 éves, 10–14, valamint Ifjúsági kategóriában a 15–18 éves tanulók versenyeztek. Szilágyi Zsófia a Kölcsey Ferenc Gimnázium tanulója számára nem újdonság a szereplés és a vers szavalás. Már kiskora óta járt vers és próza mondó versenyekre. Az idei megmérettetésre egy Zelk Zoltán művel készült.

– Én Zelk Zoltántól a Van az asztal fiókban című verset választottam. Azért, mert ez igazából egy történetet mesél el a költő múltjából, gyerekkorából, és engem nagyon megfogott. Szerintem nagyon szívmelengető történet. Szóval szeretném majd minél jobban átadni a közönségnek. Azért jelentkeztem erre a versenyre, mert egyébként már egyszer voltam, és jó élményekkel töltött el, hogy itt voltam és így szerettem volna újra eljönni

– nyilatkozta a versenyző.

Versek fotókon és csuhészobrokon ábrázolva

A versenyhez kapcsolódóan két kísérő kiállítás is nyílt a helyszínen, melyeket a résztvevők a megmérettetés közben is megtekinthettek. Csutkai Csaba fotóművész, valamint Tamaskovics Gáborné csuhészobrász munkája sajátos módon tárta az emberek elé a hazai költészet fontosságát. A csuhészobrász a verseny helyszínén elárulta: közel áll szívéhez a hazai költészet, ezért is tartotta fontosnak, hogy elhozza azokat az alkotásait, melyek konkrét verseket jelenítenek meg.

– Tizenkilenc vers tekinthető meg, amit csuhéból készítettem, ezek ilyen versillusztrációs kompozíciók. Van kettő teljesen új, melyek itt még sosem voltak kiállítva. Mert ez már a harmadik alkalom, amikor itt felkérést kapok, és én nagyon szívesen teszek neki eleget és hozom el a verses kompozícióimat ide a szavalóverseny kísérőprogramjaként

– mondta a csuhészobrász.

A művész szerint fontos, hogy kézzel fogható formában is megmutassuk a mai generációnak a magyar költészet hagyatékát.

Nézték az előadásmódot és a mondatfonetikai eszközök használatát

A szavalóversenyen mindegyik kategóriában zsűri értékelte a nevezők előadását. Dr. Nagy Balázs, a Nyíregyházi Egyetem Óvó- és Tanítóképző Intézetének igazgatója az Ifjúsági kategória zsűritagjaként hallgatta a fiatalokat. A zsűritag szerint fontos Váci Mihállyal és Zelk Zoltánnal is foglalkozni, mivel napjainkban újra aktuálissá váltak a költők művei. A zsűri több szempontot is nézett az értékelés során.

– Nyilván egy versnek a tolmácsolása az mindig egyben egy értelmezés is. Figyelünk arra, hogy a gyerekek hogyan tudják közvetíteni azt a mondanivalót, ami az adott költeményben megtestesül, illetve hogyan tudják ezt a megfelelő mondatfonetikai eszközöknek a használatával érzékeltetni: a hangsúlyozással, beszédtempóval, a szünetekkel hogyan élnek, és a közönséggel is tudjanak kapcsolatot teremteni. Hiszen egy vers előadásához szükséges az is, hogy az az érzés, az a tartalom, ami az adott műalkotásban fellelhető, az megjeleníthető legyen az ott lévő közönségnek is. Mi ezeket a szempontokat fogjuk értékelni

– fejtette ki a zsűritag.

Fontos a magyar költészet örökségének megőrzése

A Váci Mihály Kulturális Központ számára fontos, hogy minden évben kapcsolódjanak a Magyar Költészet Napjához, hiszen ezáltal kifejezhető a tisztelet is hazai költőink felé.

– Úgy gondolom, a költészet nagyon fontos és maga a vers egy nagyon fontos kapcsolódási pont az emberek között. Már csak azért is, mert ugyanazt a nyelvet, a magyart beszéljük. A vers a magyar nyelv csodája, árnyaltsága, egy nagyon fontos eszköze, nemcsak kultúránknak hanem beszélt nyelvünknek is, és ilyenkor kapcsolódunk a nyelven keresztül mindannyian

magyarázta Korpainé Gondor Marianna, a Kulturális Központ igazgatóhelyettese.

Idén is minden induló ajándékkal távozott a versenyről, a helyezettek pedig könyvet kaptak. A gyermek kategóriák első helyezettjei: Bálint Tibor és Batta Lívia, az Ifjúsági kategória győztese pedig Zajácz Zsófia lett.  

Kapcsolódó galéria

Váci szavalóverseny a kulturális központban - 2026

Előző hír
Gépjárműadó – Április 15-én lejár a befizetési határidő
Következő hír
Féltávnál a kispályás bajnokság tavaszi idénye

Kapcsolódó híreink