Teknősharc az állatparkban
A sarkantyús teknősök (Geochelone sulcata) a fekete kontinens legnagyobb szárazföldi teknősei, csak a galapagoszi óriásteknős (Geochelone nigra) nő nagyobbra náluk. Páncélhosszuk 85 cm is lehet, súlyuk pedig akár 80 km.
Afrika füves szavannáinak és félsivatagos területeinek lakói, ahol növényekkel, gyümölcsökkel és levelekkel táplálkoznak. Általában alkonyatkor és pirkadatkor aktívabbak, a nappali 40–50 °C-os forróság elől mély gödröket ásva húzódnak el. Veszély esetén a fejüket behúzva, mellső lábaikat maguk elé tartva válnak szinte áthatolhatatlan páncéllá. Nevüket a hátsó lábukon lévő sarkantyúszerű kinövésekről kapták, s páncéljuk is különleges, hiszen láthatóak a növekedési gyűrűk, melyek az évek előrehaladtával egyre kontrasztosabb rajzolatúak.
[REKLAM]
A hím állatok a párzási időszak alatt – mely itt, Nyíregyházán június környékére szokott esni – rendkívül agresszíven viselkednek egymással szemben, szinte tankként ütköznek meg egymással a haspáncél villás nyúlványai segítségével.
A győztes párosodik a nősténnyel, amely utána megfelelő helyet keres a tojásoknak. 60 cm átmérőjű és akár 90 cm mély üreget ás, majd 15–30 tojást tojik beléjük, végül befedi őket. A mindössze 4-6 cm-es kicsik 8 hónap múlva kelnek ki. Mivel a hazai klíma nem megfelelő a sarkantyús tojások fejlődéséhez – hiszen állandó 29-30 fok, valamint 90 százalékos páratartalom szükséges –, ezért tojásrakás után a gondozók keltetőbe fogják helyezni a pingponglabda méretű tojásokat. A nehezen tenyészthető hüllőket már a korábbi években sikerült kikeltetni, reméljük, idén is szerencséje lesz a szakembereknek.
Az elkövetkezendő hetekben a hímek harcias fellépését látogatóink testközelből is megcsodálhatják, hiszen az ivarérett állatok parkunk makierdejében élnek, ahova a vendégek be is mehetnek közéjük.
Sóstó Zoo