Szombatra már javulhat a levegőminőség
Napi átlagérték a Széna téri mérőállomáson: 2015. 10. 31-én 86,3 μg/m3, 11. 01-jén 84,8 μg/m3, 11. 02-án 80,4/ μg/m3 volt.
A rövidtávú, regionális meteorológiai előrejelzések szerint, a levegőminőségben jelentős javulás csak szombatra várható.
A szálló por egészségügyi hatásai a következők: A porrészecskék ingerlik, esetleg sértik a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját. A 10 mikronnál kisebb porrészecskék lejutnak a tüdőhólyagokba. A tüdőelváltozást befolyásolja a belélegzett por mennyisége, fizikai tulajdonságai
és kémiai összetétele. A por belégzése a légzőszervi betegek (asztma, bronchitis) állapotát súlyosbítja, csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel, toxikus anyagokkal szemben. A porrészecskék toxikus anyagokat (pl. fémeket, karcinogén, mutagén anyagokat), valamint baktériumokat, vírusokat, gombákat adszorbeálnak és elősegítik bejutásukat a szervezetbe.
Veszélyeztetettek a légúti betegségben szenvedők, az idősek és a kisgyermekek. Javasoljuk, hogy ők kerüljék a szabadban való hosszabb idejű tartózkodást, és a szellőztetést lehetőleg a déli, kora délutáni órákban végezzék.
Az elmúlt napokban a PM10 szennyezettség a késő esti, éjszakai, hajnali – kora reggeli órákban volt magas, viszont napközben, és a déli órákban a felmelegedés hatására a szennyezettség viszonylag alacsony volt. Ezért lehetőleg NE az esti, éjszakai, kora reggeli órákban végezzék a szellőztetést, és ebben a napszakban lehetőleg kerüljék a szabadban végzett megterhelő fizikai munkát vagy sporttevékenységet. A légszennyezettség további romlását elkerülendő kérjük, kerüljék a személygépjárművek (főként dízel üzeműek) használatát, lehetőség szerint utazzanak tömegközlekedéssel, kerékpárral vagy gyalogosan, valamint fűtésnél (amennyiben lehetőségük van rá) a szilárd tüzelés helyett a gáztüzelést részesítsék előnyben.