Szigorúan ellenőrzik az import tej kereskedelmét

Szigorúan ellenőrzik az import tej kereskedelmét

A termék feltűnően alacsony bolti ára ugyanis áfacsalásra specializálódott értékesítési láncokra utal. Az áru útjának nyomon követését és a kereskedéssel egyidejű ellenőrzéseket biztosító Elektronikus Közútiáruforgalom-ellenőrző Rendszerrel már nemcsak a fantomcégekhez, hanem a működő, de adóelkerülő gazdálkodókhoz is eljut a NAV. Az elmúlt egy évben számtalan közérdekű bejelentés érkezett az import tejtermékek kiugróan alacsony fogyasztói ára miatt. Az ezek nyomán indított vizsgálatok kiderítették, hogy az adócsalások elkövetői több százmillió forint kárt okoztak az államnak.

– Az elmúlt három évben 5 és fél milliárd forint kárt okoztak a láncolatos áfacsalásokkal ezek a tejkereskedők – mondta Suller Attila, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szóvivője. – Az EKÁER-nek, valamint a NAV fokozott ellenőrzéseinek köszönhetően azt tapasztaljuk, hogy a kereskedelmi hálózatok most már vagy közvetlenül a gyártótól vásárolják meg a tejet, vagy pedig kifejezetten a magyar kereskedőktől vásárolják meg, tehát az import tej kezd visszaszorulni, annak érdekében, hogy elkerüljék az áfacsalásnak még csak a látszatát is.

F. A.

(Fotó: internet)