(Fotó: Szarka Lajos)

Sikerrecept – A gasztronómia csúcsai Nyíregyházán

Már 19, 2025

Az MCC Nyíregyházi Képzési Központjában a gasztronómia csúcsairól és a séfszakma jövőjéről hallhattak előadást az érdeklődők. Kelemen Roland, a Bocuse d’Or 2023-as hazai győztese és Krivács András, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke osztották meg tapasztalataikat a nemzetközi versenyekről, a szakmai kihívásokról, valamint a fiatal tehetségek bevonásának lehetőségeiről.

Tapasztalatok a gasztronómia kulisszái mögül

Az MCC Nyíregyházi Képzési Központjában kedden Kelemen Roland, a 2023-as Bocuse d’Or hazai győztese és Krivács András, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke osztották meg tapasztalataikat a gasztronómiáról az érdeklődőkkel. A beszélgetés során részletesen meséltek a Bocuse d’Or versenyhez vezető útról, a séfszakma kihívásairól és a fiatal tehetségek bevonásáról. Kelemen Roland, a Hunguest Hotel Sóstó séfje kiemelte, hogy pályafutását édesanyja inspirálta, először cukrászként kezdett, majd szakácsként vált sikeressé. Kitartásával és mentorai segítségével érte el a Bocuse d’Or döntőjét, ahol különdíjat nyert és kvalifikálta magát a lyoni világdöntőre.

„Nekem igazából egy álom vált valóvá, mert nem gondoltam, hogy el fogok jutni ilyen szintre, amikor elkezdtem a szakmát. Az volt a célom, hogy szakácsként folyamatosan fejlődjek, mindig újat tanuljak, és volt is lehetőségem erre. A két találkozásomnak köszönhetően végül olyan országokba jutottam el, először a hideg konyhás, majd a meleg konyhás versenyeken keresztül, hogy egy Bocuse d'Or versenyen is részt vehettem” – részletezte Kelemen Roland executive chef.

Fejlődés, digitalizáció és nemzetközi versenyképesség

Krivács András, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke az eseményen a gasztronómia és a turizmus összefonódásáról, valamint a jövőbeli kihívásokról beszélt. Bemutatta a szövetség legfontosabb célkitűzéseit, amelyek az agráriumot, a vendéglátást és az egészségügyet is magukban foglalják. Kiemelte, hogy az elmúlt évtizedekben óriásit fejlődött a szakma, és igyekeznek a legjobb nemzetközi gyakorlatokat adaptálni, hogy a magyar gasztronómia világszinten is versenyképes maradjon. Emellett a digitális forradalom hatásait is érintette, különös figyelmet szentelve a mesterséges intelligencia, a robotika és az automatizálás irányába történő elmozdulásra a vendéglátóiparban.

„Azt gondolom, hogy 10 évvel ezelőtt sem volt könnyű, és most sem az. Teljesen más kihívásokkal kell szembenéznünk. Akkor még más dolgoknak kellett megfelelnünk, de most talán a digitalizáció az, ami egyre nagyobb teret hódít, és a következő 5–10 évben mindenképpen több figyelmet kell fordítanunk a mesterséges intelligenciára, az automatizálásra és a robotizálásra. Ázsiából, különösen, gőzerővel érkezik a robotika. Nemrég Szingapúrban olyan éttermeket láttam, ahol már emberi kéz érintése nélkül kerülnek az ételek az asztalra. Csak egyetlen kézi érintés történik: a vendégé” – mondta el Krivács András, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke.

A technológia és a turizmus szerepe a vendéglátás jövőjében

Krivács András kiemelte, hogy az új technológiai eszközökkel való munka lehetőségei folyamatosan bővülnek, és a séfek feladata, hogy a legjobbat hozzák ki belőlük. Hangsúlyozta, hogy a turizmus az egyik legdinamikusabban fejlődő iparágazat. Az egyetemeken már számos turizmus és vendéglátás alapképzés és mesterképzés érhető el. Az éttermekben dolgozó szakemberek célja pedig, hogy olyan élményeket adjanak a vendégeknek, amelyek által biztosítsák, hogy visszatérjenek hozzájuk.

Előző hír
Emlékkiállítás – Puskás László életét mutatja be a Görögkatolikus Múzeum új időszaki tárlata
Következő hír
Elkészült a Boysen Battery Components Hungary Kft. nyíregyházi gyártóüzeme

Kapcsolódó híreink