Sikeres a D.A.D.A.

A D.A.D.A. (Dohányzás-Alkohol-Drog-AIDS) Program 1992-es indítása óta hosszú és viszontagságos utat járt be. A húsz éve még kísérleti program azóta sikeressé válva, ma már jóval több iskolához jut el. A D.A.D.A. lényege, hogy a rendőrkapitányságok állományából kiképzett, hivatásos rendőrök foglalkozásokat tartanak a tanulóknak. A program célja, hogy a gyermekek felismerjék a veszélyhelyzeteket, ki tudják számítani döntéseik és cselekedeteik következményét, és képesek legyenek ellenállni a kortársaiktól érkező csábításnak. Fontos eleme az oktatásnak, hogy a foglalkozások nem pusztán előadások, lényeges szerepe van a gyerek által „hozott” problémák megbeszélésének, a szituációs és szerepjátékoknak. Az pedig nem titkolt célja a programnak, hogy hozzájáruljon a polgárbarát rendőrségi arculat kialakításához. Dr. Illés László r. alezredes, kapitányságvezető lapunknak egy korábban adott interjújában kifejtette, hogy a program sikeres Nyíregyházán, és sok iskolához el is jut. Vannak ugyanakkor más prevenciós programjaik is, példaként említve az „Iskola rendőrét” és a Bűnmegelőzési Tanácsadói Hálózat működését, de ilyen a közelmúltban elindított drogprevenciós program is.

DROGPREVENCIÓS TANÁCSADÓK AZ ISKOLÁKBAN

A kábítószer-fogyasztás visszaszorításáért drogpreven¬ciós programot indított a rendőrség. A projekt célja az, hogy a fiatalok családtagjai tájékoztatást kapjanak a kábítószerekről, a drogfogyasztás kockázatairól és büntetőjogi következményeiről. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye minden kapitányságán egy-egy megbízott rendőr áll a rendelkezésre, aki felkeresi az oktatási intézményeket, de a drogprevenciós tanácsadóktól a szülők is kérdezhetnek. A rendőrség tapasztalatai és a felmérések is azt mutatják, hogy folyamatosan emelkedik a kábítószer-fogyasztó fiatalok száma. A piacon újabb és újabb típusú dizájnerdrogok jelennek meg, amelyekhez könnyen hozzá lehet jutni. A szülők keveset tudnak a drogokról, de ha több ismerettel rendelkeznének, felismernék a veszélyt, és meg tudnák akadályozni azt, hogy gyermekük a kábítószerhez nyúljon. A drogprevenciós tanácsadók az oktatási intézményekben szülői értekezleteken vesznek részt, havi egy alkalommal fogadóórát tartanak, kéthetente telefonos ügyelet útján nyújtanak segítséget, de a szülők e-mailben is feltehetik kérdéseiket.