Pünkösdi Sokadalom – Újra megteltek élettel a Sóstói Múzeumfalu portái

Jún 10, 2025

A hagyományokhoz hűen a Sóstói Múzeumfaluban idén is felelevenítették a régi falusi pünkösdöt. A nyíregyházi skanzen portái vasárnap és hétfőn megteltek élettel, a műhelysorba visszaköltöztek a mesterek, a kemencében pedig folyamatosan sütötték a régi ízeket felidéző kelt tésztákat. A program során új kiállítás is nyílt az újlétai magtárban, Delin kendőt kötöttem a fejemre címmel.

 

Néptáncbemutatók sokasága, bábszínházi előadások, élőszavas mesemondás és számos színes, hagyományokat felelevenítő program várta a Sóstói Múzeumfaluba érkezőket pünkösdvasárnap. A pünkösd a megújulás, a közösség és a hagyomány ünnepe – a skanzen pedig idén is méltó módon adott otthont e jeles alkalomnak. A kétnapos Pünkösdi Sokadalom során a vendégek nemcsak a régmúlt értékeit ismerhették meg testközelből, hanem maguk is részeseivé válhattak a néphagyományoknak, játékos programokon keresztül. Rengetegen érkeztek Nyíregyházáról és a térségből a programokra, de volt, aki a fővárosból látogatott el a helyszínre, hogy részt vehessen az eseményen.

– Nagyon régóta el szerettünk volna jönni ide, Budapestről érkeztem, édesanyám pedig vidéken lakik. Az az érdekesség, hogy itt lakunk egészen közel, de eddig még nem jutottunk el a Sóstói Múzeumfaluba. Most olvastuk, hogy milyen nagyszerű programok lesznek, ezért úgy döntöttünk, hogy eljövünk, a keresztlányomat is elhoztuk. Szerintem zseniális programok vannak, és nagyon jól érezzük magunkat – mesélte dr. Sánta Georgina, aki első alkalommal látogatott el a skanzenbe.

Az értékek napja

Pünkösdvasárnap a hagyományokhoz hűen Értékes napot tartottak a skanzenben, hiszen szeretnék újra testközelből megismertetni a látogatókkal a vármegye értékeit, éppen ezért minden esztendőben vendégül látnak egy-egy tájegységet. Idén a Rétközből Ajak települése fogadta el a meghívást, akiknek portáján fergeteges hangulat, és a méltán híres ajaki apró töltött káposzta várta a látogatókat.

– Nagyszerűen érzi magát az egész csapat, és nagyon köszönjük a rendezvény szervezőinek is, hogy Ajak városa most itt lehet, és bemutathatjuk a méltán híres, hagyományőrző dolgainkat, amikre büszkék vagyunk, itt az ajaki sátorban. És hoztunk egy kis kóstolót is a finom ajaki töltött káposztából – mondta el dr. Ragány Adrienn, Ajak polgármestere portájukon.

A Rétköz a főszerepben

Ha pedig már a Rétköz kincsei volt a pünkösdvasárnap hívószava, ajaki női karikázóval nyitották meg a Delin kendőt kötöttem a fejemre című kiállítást az újlétai magtárban. A tárlat az 1950-es évek ajaki női viseletének gazdag formavilágát és kulturális jelentőségét mutatja be, különös tekintettel a kendők szerepére és szimbolikájára a női identitás kifejezésében. A kiállítást Kácsor-Ignácz Gabriella, a Sóstói Múzeumfalu rendezvényszervezője rendezte, a megnyitón pedig azt is elmondta, hatalmas álmuk vált valóra a tárlat létrejöttével.

– Első és legfontosabb célunk, hogy dicsekedjünk azzal az egyedülálló gyűjteménnyel, amelyre szert tett a Sóstói Múzeumfalu egy magángyűjtő által. Mészáros Attila nevét szeretném tisztelettel megemlíteni, aki Nyárády Mihálytól és dr. Ratkó Lujzától tanulva, két kézzel gyűjtötte össze Ajak településéről ezeket a csodálatos öltözeteket. Ezek – azt gondolom – önmagukért beszélnek. Az igényesen elkészített ruhadarabok, amik valamikor egészen más funkciót szolgáltak. Egykor nem rohantak az öltözéssel, megadták a módját annak, hogy a hajukat hogyan készítsék el, s arra hogyan kerüljön fel a delin kendő, és mennyire vigyázzanak arra. Egy delin kendőért akár 170 kilométert is utaztak az ajakiak, hogy meglegyenek azok a kötelező darabok, amiket a közösség fontosnak tartott. És természetesen az öltözet sokszínűségéről és formájáról is szeretnénk beszélni a ma emberének, aki ezáltal talán így egy picikét jobban figyel arra, hogy miért és hogyan kell bizonyos alkalmakra felöltözni – fogalmazott Kácsor-Ignácz Gabriella.

Ajaki női viselet: gazdag formavilág és kulturális jelentőség

A kiállítás jelentőségét hangsúlyozta a megnyitón Baloghné Szűcs Zsuzsanna, a Sóstói Múzeumfalu területi múzeumigazgatója is, aki elárulta, a látogatókat azáltal is közelebb szeretnék vinni a hagyományokhoz, hogy a tárlat keretein belül egyes kiegészítőket fel is próbálhatnak az érdeklődők.

– Pünkösdkor érdemes azt tudni, hogy a pünkösdvasárnapot mi felvirágoztattan, boldogan ünnepeljük, hiszen az egyház születésnapját, a Szentlélek kitöltekezését ünnepeljük ezen a napon. Mi arra is figyelmet szentelünk, hogy vármegyei értékeinket helyezzük ilyenkor a középpontba, és ebben az időszakban, 2025-ben a Rétköz kerül a középpontba, már csak azért is, mert a Delin kendőt kötöttem a fejemre című állandó kiállításunk nyílik meg és bemutatjuk Ajak községnek azt a csodáját, amelyet a női viseletek jelképeznek. Láthatnak első, második, harmadik és negyedik vasárnapi viseleteket, lányöltözetet, asszonyöltözeteket és természetesen az özvegyasszony is megjelenik a tárlatban. Ki is lehet próbálni a menyasszonyi pártát, aki úgy gondolja, hogy szeretne fotót készíteni benne. A pünkösdi programok arról szólnak vasárnap, hogy a Rétköz legyen a középpontban – emelte ki Baloghné Szűcs Zsuzsanna.

A skanzen Pünkösdi Sokadalma idén is tartalmas és értékőrző programokat kínált az érdeklődők számára. A két nap során népi játszóudvar, kosaras körhinta, térképes játék, étel- és gyógyteakóstoló, valamint falusi vásár is színesítette a rendezvényt. A hagyományok élményszerű bemutatása minden korosztály számára tartogatott értékes pillanatokat – hiszen ahogy a látogatók már megszokhatták, a Sóstói Múzeumfaluban él a hagyomány.

Előző hír
A levegőben is megpördült – Kórházba vitték a sofőrt
Következő hír
Sorolni készült, ez lett belőle

Kapcsolódó híreink