Patika kiállítás – Időutazásra hív a skanzen a régi idők gyógyításának világába
A Sóstói Múzeumfaluban március 16-án megnyílt a Patika kiállítás, amely a régi mezővárosi gyógyszerészet világát mutatja be korabeli eszközökkel és berendezésekkel. A tárlat megálmodója Baloghné Szűcs Zsuzsanna, a skanzen területi igazgatója, aki elmondta, régi álom vált valóra a kiállítás megnyitásával. Az új állandó tárlat pedig nemcsak a múltat idézi meg, hanem interaktív élményt is kínál a látogatóknak.
Március 16-án új állandó tárlattal bővült a Sóstói Múzeumfalu: megnyílt a Patika kiállítás, amely a mezővárosi gyógyszerészet világába kalauzolja el a látogatókat. Az új tárlat egy múltidéző patikabelsőt mutat be a skanzen műhelysorán, korabeli bútorokkal, eszközökkel és gyógyszeres üvegekkel, így a vendégek megismerhetik, hogyan működtek egykor a vidéki gyógyszertárak, és milyen szerepet töltöttek be a közösségek életében. A 19-20. század fordulóján a patikák nem csupán gyógyszerkészítéssel foglalkoztak, hanem a helyi gyógyászat központjai is voltak. A gyógyszerészek fontos szerepet játszottak a közösség életében, hiszen sok esetben ők voltak az első, sőt olykor az egyetlen egészségügyi szakemberek a településen. A kiállítás ezt a világot idézi meg hitelesen berendezett enteriőrrel és számos eredeti tárggyal.
Múltidéző patikabelső korabeli bútorokkal, eszközökkel
A tárlat megálmodója Baloghné Szűcs Zsuzsanna, a Sóstói Múzeumfalu területi igazgatója, aki elmondta, több éves kutatómunka előzte meg a várva várt kiállítás megnyitását.
– Már 2017 óta álmunk volt, hogy egy patikát rendezzünk be a múzeumfaluban – méghozzá abban az épületben, amely egykor üzletsorként működött Nyíregyházán, a Szarvas utca 9. szám alatt. Bár ebben az épületben soha nem volt patika, mi mégis a mezővárosi patikák hangulatát szerettük volna visszaidézni. Nagy örömünkre egy gyógyszergyár jóvoltából sikerült megszereznünk a múzeumfalu számára egy védett patikabútoregyüttest ajándékként. Ez a több mint 130 éves bútorzat ugyan rossz állapotban volt, de egy több mint kétéves, pályázati forrásokból megvalósuló restaurálás eredményeként most megújulva kerülhetett a helyére. Az officina részben a látogatók megtapasztalhatják, hogyan szolgálta ki a patikus a betérőket: miként adta ki a kért gyógyszereket, és hogyan hallgatta meg a páciensek panaszait. A belső laborban pedig a gyógyszerek elkészítésének háttérmunkájába engedünk bepillantást. Emellett ez a tér a jövőben workshopok helyszíne is lesz, ahol interpretátor segítségével a vendégek közösen készíthetnek kencéket, kozmetikumokat és egyszerű kenőcsöket. – részletezte Baloghné Szűcs Zsuzsanna, a Sóstói Múzeumfalu területi múzeumigazgatója.
Interaktív élmény és hagyományőrzés
A Sóstói Múzeumfalu célja nem csupán a múlt megőrzése, hanem annak élményszerű bemutatása is, így a látogatók túl azon, hogy megcsodálhatják a régi idők patikáiban használt eszközöket, mérlegeket, mozsarakat és különféle gyógyszeres edényeket, akár saját kezűleg is kipróbálhatják, hogyan készültek a régi gyógynövényes készítmények és részt vehetnek tematikus programokon, előadásokon is. Az új tárlat különösen ajánlott azok számára, akiket érdekel a történelem, a gyógyszerészet, vagy a népi gyógyászat. Emellett a családok és iskolás csoportok számára is izgalmas élményt kínál, hiszen a múlt egy kevésbé ismert, ám annál érdekesebb szeletébe enged bepillantást. Baloghné Szűcs Zsuzsanna pedig azt is elárulta, a már látogatható Patika kiállítás hamarosan újabb elemekkel bővül.